Konta bankowe · Finanse · 01.01.2012 r. - Koniec lokat jednodniowych i antybelkowych

01.01.2012 r. - Koniec lokat jednodniowych i antybelkowych

Opinie (1)

oprocentowanie lokat

Rząd przyjął założenia do ustawy Ordynacja podatkowa, które mają wyeliminować tzw. lokaty antybelkowe, czyli bez podatku od dochodów kapitałowych. Założenia różnią się w kilku istotnych punktach od początkowych propozycji Ministerstwa Finansów.

Wstępne założenia zmian ordynacji podatkowej, które mają na celu wyeliminowanie depozytów antybelkowych były znane już lutym. Podstawowy punkt się nie zmienił: odsetki od depozytów i podatek będą zaokrąglane do pełnego grosza w górę, a nie do pełnego złotego. To zaś oznacza w praktyce koniec lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek, które pozwalały omijać tzw. podatek Belki.

Jednak w dwóch istotnych kwestiach, po konsultacjach społecznych, założenia zostały zmienione. Po pierwsze, przesunięciu uległa data wejścia w życie nowych przepisów. Resort finansów planował, by był to 1 lipca 2011 , ale przychylił się do opinii partnerów społecznych – m.in. PKPP Lewiatan i Związku Banków Polskich i przesunął termin na 1 stycznia 2012 roku . To rozwiązanie, z punktu widzenia klientów banków, korzystających z lokat antybelkowych, jest oczywiście korzystne.

Mniej korzystna natomiast jest druga zmiana. Początkowo resort finansów zakładał, że nowe regulacje będą dotyczyć tylko lokat założonych od 1 lipca 2011 roku. Założenia, przyjęte przez rząd nie pozostawiają wątpliwości, że nowa regulacja od 1 stycznia 2012 roku obejmie wszystkie lokaty, również te założone obecnie . Lokaty założone przed 1 stycznia 2012 roku z początkiem nowego roku stracą antypodatkową formę, ponieważ podatek będzie naliczany według nowych zasad .

Ekperci uważają, że zmiana w nastawieniu Ministerstwa Finansów może być spowodowana ofensywą banków rozpoczętą w lutym 2011 roku. Po ogłoszeniu wstępnych założeń do ustawy, banki rozszerzyły ofertę lokat antybelkowych i w oczekiwaniu na kolejne kroki MF chętniej niż dotychczas proponowały krótkoterminowe depozyty.

Resort finansów szacuje, że w 2012 roku budżet państwa na objęciu wszystkich depozytów podatkiem od dochodów kapitałowych może zyskać ponad 300 mln złotych.
Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
endrju endrju
29.06.2011. 17:33

Opinia

Taki oto mamy rząd liberalny, zamiast obniżać podatki patrzą tylko co by tu jeszcze opodatkować i kogo by tu jeszce oskubać.


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !