Konta bankowe · Finanse · Bank w komórce: Gadżet czy ważna funkcjonalność?

Bank w komórce: Gadżet czy ważna funkcjonalność?

Opinie (1)

mobile banking

W czerwcu do banków oferujących bankowość mobilną dołączył mBank i PKO BP, a do wdrożenia szykuje się między innymi skandynawska Nordea. Banki inwestują w bankowość mobilną, choć znajomość m-bankingu wśród ogółu klientów jest niewielka – według sondaży mniej niż co piąty Polak wie, co oznacza ten termin.

Banki najwyraźniej chcą wyprzedzić oczekiwania konsumentów, zanim one zostaną wyrażone – boją się bowiem, że gdy „zaśpią”, zostaną daleko w tyle. Jednak oferowane obecnie usługi docierają tylko do garstki klientów – pasjonatów i znawców nowych technologii.

Statystyki, przywoływane przez ekspertów Open Finance, nie pozostawiają złudzeń: mobilna bankowość dopiero raczkuje. W Banku BPH choć raz z m-bankingu skorzystało zaledwie 5 tys. klientów, w Banku Millennium o ok. 2 tys. więcej. ING Bank Śląski podaje, że dziennie do lekkiego systemu transakcyjnego loguje się ok. 1,5 tys. użytkowników. W BZ WBK dzienna statystyka sięga 6 tys. klientów. Bank Pekao ma ponad 41 tys. użytkowników, a Citi Handlowy o 2 tys. więcej.

 

Wśród jedenastu banków występują spore różnice w bankowości mobilnej, zarówno w sposobie dostępu, jak i funkcjonalności. Dziesięć instytucji preferuje dostęp za pomocą tzw. serwisów lekkich, których rozmiar, użyteczność i grafika dostosowane są do przeglądarek internetowych dostępnych w telefonach i smartfonach. Alior, Millennium i Citi Handlowy obok lekkich serwisów transakcyjnych, uruchomiły dedykowane aplikacje dla iPhone’a i smartfonów z najdynamiczniej rozwijającym się systemem Android. Raiffeisen Bank, jako jedyny, oferuje aplikację, którą można zainstalować na wszystkich popularnych platformach. Wprowadzenie aplikacji z systemem transakcyjnym dla iPhone’a na przełom lipca i sierpnia zapowiada mBank, a do końca 2011 r. powinna ona zostać dostosowana również do urządzeń z systemem Android.

 

Co można robić, jeśli mamy dostęp do konta w komórce? Standardem jest podgląd salda rachunku, jego historii i wykonywanie przelewów zdefiniowanych . Jednak tylko w niewielu bankach można dokonywać przelewów jednorazowych (kwestia bezpieczeństwa).

 

Obok podstawowych i najbardziej oczywistych funkcjonalności klienci często mogą liczyć na ekstra dodatki. Popularna jest chociażby możliwość doładowania telefonów na kartę (np. w Millenium i Raiffaisen Banku) czy podgląd kredytów, depozytów oraz inwestycji. Tutaj różnice między bankami są istotne. Banki oferują również wyszukiwarki najbliższych bankomatów i placówek. BZ WBK, Citi Handlowy i Raiffeisen Bank zadbały również o możliwość sprawdzenia notowań walut. Ostatni z nich planuje rozszerzyć usługę o możliwość wymiany walut.

 

A inne funkcjonalności? Bank Zachodni WBK pozwala bezpośrednio z serwisu transakcyjnego zadzwonić do banku. Citi Handlowy jako pierwszy bank w Polsce udostępnił użytkownikom dedykowanej na iPhone’a aplikacji usługę Bump to transfer (B2T), którą pozwala przesłać środki z jednego konta na drugie wyłącznie za pomocą stuknięcia dwóch telefonów. W tym celu obaj klienci Citi Handlowego muszą zalogować się do mobilnej aplikacji i złożyć odpowiednie dyspozycje (wysłanie lub odebranie środków).
Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
janusz janusz
28.07.2011. 13:38

bankowosc mobilna

Świat idzie naprzód, jeszce 10 lat temu to bankowosc internetowa byla czyms nowym - teraz to juz standard.

Podejrzewam, ze za 10 lat z kolei bankowosc mobila bedzie standardem we wszystkich bankach


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !