Konta bankowe · Finanse · Bankomaty Banku Zachodniego WBK dla osób niewidomych i niedowidzących

Bankomaty Banku Zachodniego WBK dla osób niewidomych i niedowidzących

Opinie (0)

Bank WBK po raz pierwszy w Polsce zainstaluje bankomaty dla osób niewidomych i niedowidzących. W tym celu bank zaadaptuje 14 urządzeń umieszczonych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie i Bydgoszczy. Taka funkcjonalność zostanie zrealizowana pod koniec sierpnia br.

Użytkowanie bankomatu przez osoby niewidome i niedowidzące nie wymaga instalowania nowego, skonstruowanego specjalnie dla nich urządzenia. Wystarczy tylko zaadaptować już istniejący bankomat, w którym instaluje się gniazdo słuchawkowe oraz prawidłowo dostosowuje oprogramowanie. Tak właśnie zamierza zrobić z częścią swoich urządzeń Bank WBK . W czternastu bankomatach wskazanych przez Polski Związek Niewidomych wdrażane są modyfikacje, które umożliwiają dokonywanie operacji tylko na klawiaturze numerycznej z równoległą możliwością wysłuchania zaleceń głosowych w słuchawkach podłączonych do bankomatu. W obszarze pilotażowego programu Banku WBK osoby niewidome i niedowidzące będą mogły stosować jednego typu bankomaty, co uprości im odszukanie zasadniczych punktów urządzenia (gniazdo słuchawkowe, czytnik karty, odbiór gotówki). W każdym z przystosowanych bankomatów z dysfunkcją wzroku będą mogły wypłacać konkretne kwoty gotówki (50, 100, 200, 250, 300 i 500 zł), aktywować swoje karty płatnicze oraz modyfikować ich numer PIN.

W czasie korzystania z bankomatu komunikaty dźwiękowe będę puszczane jedynie w słuchawkach tak, aby osoby wypłacające pieniądze miały zapewnioną dyskrecję i mogły czuć się pewnie.

Szczegółowa instrukcja używania bankomatów będzie osiągalna na stronach WWW Banku WBK, choć koncept jest prosty na tyle, że do używania bankomatu całkowicie powinny wystarczać wiadomości puszczane w słuchawkach. W Internecie udostępnione będą także dokładne opisy lokalizacji przekształconych bankomatów, uwzględniające punkty orientacyjne podpowiadające samodzielne dotarcie do urządzeń przez te osoby.

Takie urządzenia dla osób z dysfunkcją wzroku to rozwiązanie stosowane szeroko głównie w Stanach Zjednoczonych oraz w sieciach wiodących banków w Europie i na świecie. Bank WBK jest pionierem, który stosuje to rozwiązanie w Polsce. Pierwsze krajowe zastosowanie jest konsultowane na każdym kroku z osobami z dysfunkcją wzroku.
Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !