Konta bankowe · Finanse · Czy opłata interchange za płatności kartą zostanie obniĹźona?

Czy opłata interchange za płatności kartą zostanie obniżona?

Opinie (0)

karta płatnicza

Już niedługo opłata interchange może zostać obniżona. Jest więc szansa, że w większej liczbie punktów będzie można zapłacić plastikiem. Druga strona medalu jest dla klientów banków mniej korzystna: ci, którym banki zwracają część pieniędzy wydanych kartą muszą się liczyć z końcem tego rodzaju promocji.

Opłata interchange obciąża sklepy i punkty usługowe, w których można dokonywać płatności kartą. Niektóre sklepy – zwłaszcza te mniejsze – nie oferują płatności kartami właśnie z tego powodu, że prowizja pożera ich marżę. Inne sklepy akceptują płatności kartą od określonej sumy – np. 10 lub 20 złotych. Sprzedawcy kalkulują, że muszą zarobić przynajmniej tyle, żeby pokryć koszty prowizji.

Jeśli banki obniżą opłatę interchange, sklepy i punkty usługowe zyskają motywację, by wprowadzić możliwość płacenia kartą. To szczególnie ważne dla rozszerzenia płatności bezgotówkowych poza największymi miastami. Im mniejsza miejscowość, tym trudniej znaleźć sklep, w którym można płacić kartą. Koszty sklepów spadną, możliwe są więc również obniżki cen.

Równocześnie jednak, wraz z obniżeniem opłaty, spadnie motywacja banków do zachęcania klientów do dokonywania płatności kartami. W tej chwili dziesięć banków oferuje klientom zwrot części (od 1 do 3 proc.) kwot za zakupy, dokonanych kartami płatniczymi. Bank oddaje klientom część pieniędzy, które przynosi mu opłata pobierana od sklepów.

Banki – które niechętnie godzą się z uszczupleniem swoich przychodów – będą szukały sposobów na „załatanie dziury” po obniżeniu opłaty. Być może wycofają się z promocji „zwrotu wydatków za zakupy” lub znacznie ograniczą ich atrakcyjność. Być może podwyższą opłaty za karty albo wprowadzą ostrzejsze kryteria zwolnień z opłat.

Z pewnością z wyższymi kosztami użytkowania kart będą się musieli liczyć klienci, sporadycznie z nich korzystający. Banki będą chciały zachęcać klientów do płacenia kartą, ale raczej już nie przy pomocy marchewki (zwrot pieniędzy) tylko kijka (wyższa opłata dla tych, którzy rzadko wyjmują plastik z portfela).
Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


1 + 1 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !