Konta bankowe · Finanse · Dziedziczenie konta bankowego czyli rachunek bankowy w spadku

Dziedziczenie konta bankowego czyli rachunek bankowy w spadku

Opinie (7)

konto

Klienci banków, zwłaszcza starsi, wielokrotnie zastanawiają się nad tym, co się stanie z ich kontem po ich śmierci? Czy żona, mąż będzie mógł skorzystać ze zgromadzonych tam pieniędzy i pokryć koszty pogrzebu? Jakich dokumentów może zażądać bank i najważniejsze, czy pieniądze nie przepadną?

Nie przepadną na pewno. Jednak o tym kto będzie miał prawo je wypłacić, w jakiej wysokości i jakimi dokumentami musi się wylegitymować decyduje m.in. ustawa Prawo bankowe . Bez względu na to, czy rachunek jest własnością jednej osoby, czy dwóch, bank na pewno wypłaci z rachunku równowartość kosztów pogrzebu po przedstawieniu rachunków. I to bez względu na stopień pokrewieństwa czy też całkowity brak pokrewieństwa ze zmarłym osoby przedstawiającej rachunki. Ten zapis miał zagwarantować godny pochówek zmarłemu nawet jeśli nie miał on bliskich krewnych gotowych pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni.

Kwoty wypłacone na pokrycie kosztów pochówku nie są zaliczane w skład masy spadkowej. Nie znaczy to jednak, że nie podlegają opodatkowaniu. Podatek należy zapłacić niezależnie od tego, czy postępowanie spadkowe było prowadzone przez sąd, czy nie.

Dziedziczenie konta w bankach

Osoby, które chcą zadysponować środkami zgromadzonymi w banku mogą złożyć w banku tzw. Zapis na wypadek śmierci . Jest to dokument, który podobnie jak testament, wskazuje osoby upoważnione do podjęcia pieniędzy z kont bankowych wskazanych przez zmarłego . Różnica polega zaś na tym, że zapisu na wypadek śmierci można dokonać wyłącznie na rzecz krewnych (rodzeństwa, zstępnych do drugiego stopnia, czyli dzieci i wnuków, oraz wstępnych do drugiego stopnia, czyli rodziców i dziadków) i współmałżonka. Zapis jest również mocno ograniczony pod względem wysokości kwot, jakie można przekazać jednej osobie.

Kwota jaką zmarły może na podstawie zapisu na wypadek śmierci przekazać wskazanej w dokumencie osobie nie może przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli obecnie ok. 68 000 złotych.

Podobnie jak pieniądze wypłacone za podstawie rachunków za pogrzeb, środki wypłacone na podstawie zapisu na wypadek śmierci nie wchodzą do masy spadkowej, co może dodatkowo uprzywilejować jednego – wybranego – spadkobiercę.

Samo złożenie dyspozycji – zapisu na wypadek śmierci, nie wymaga szczególnych zabiegów. Każdy bank ma gotowy formularz. Za jego pośrednictwem można wskazać osoby upoważnione do odbioru pieniędzy. Raz złożony zapis na wypadek śmierci można odwołać lub zmieniać dowolnie często.
Nadwyżka na rachunkach w każdym z banków przekraczająca wskazany limit wchodzi w skład spadku i jest ona przedmiotem podziału między spadkobierców.

A jak jest dziedziczeniem konta w SKOK?

Podobnie jak ma to miejsce w banku, Kasa wypłaci równowartość kosztów pogrzebu osobie, która przedstawi rachunki stwierdzające ich wysokość. Kasa wypłaci również pieniądze osobom, które za życia pisemnie wskazał członek Kasy. Wypłaty nie mogą jednak przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Rygorom podlega również krąg osób, którym można zapisać pieniądze. Należą do nich: współmałżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie i rodzeństwo.

Warto pamiętać Zapis na wypadek śmierci można zrobić wyłącznie do konta osobistego . Rachunki wspólne już temu prawu nie podlegają. Możliwe jest oczywiście wskazanie osoby, której po śmierci zmarłego współwłaściciela rachunku zostaną wypłacone pieniądze w wyznaczonej wysokości, ale na to potrzebna jest zgoda żyjącego, drugiego współwłaściciela rachunku.

Rachunki , do których nie zostały zrobione żadne zapisy na wypadek śmierci , podlegają wszelkim normom dziedziczenia określonym przez prawo spadkowe .

Na podstawie: "Zapis bankowy, czyli dziedziczenie salda rachunku bankowego ", Małgorzata Alicja Dudek Gazeta Bankowa
Opinie, oceny, komentarze (7 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
bunia bunia
02.06.2014. 15:59

zmarła moja mama 3 miesiące temu . mama pozostawiła na koncie pieniądze do których upważni ła

zmarła moja moja mama , pozostawiła na koncie pieniądze do których upoważniła mojego brata do odbioru po śmierci, żyje po mamie drugi mąż i oprócz brata jestem ja i siostra czy te pieniądze należą się tylko bratu? opiekuję się ojczymem który jest niepełnosprawny wraz z siostrą


Joanna Joanna
30.10.2013. 08:10

spadek a wyplata banku

Mam taki problem z bankiem.Sad przyzal nam/jest nas troje/spadek po zmarlej matce po 1/3 czesci dla kazdego.Brat przebywa za granica i nie chce przyjechac do Polski zeby dopelnic formalnosci w banku.Czy bank moze nam wyplacic nasze czesci spadku bez czesci brata?


tall2205 tall2205
29.05.2013. 10:17

wyplata po postanowieniu sadu

mam prawomocne postanowienie o nabyciu spadku w 1/2 wraz z bratem .Brat przebywa za granica .Pytanie ; czy moge wyplacic 1/2 z tego konta bez obecnosci brata


jzef jzef
21.08.2012. 12:29

spadek

witam.
otrzymałem informację od adwokata mojego zmarłego kuzyna ,że on zostawił pieniądze na koncie i że ja jestem jedyny do odziedziczenia tych pieniędzy.kuzyn mieszkał za granicą cały czas,ale urodził się w polsce i tam też jest jego konto.co mam zrobić,nie mam żadnych dokumentów po dalszym zmarłym kuzynie,jakie dokumenty będzie wymagał bank,czy ewentualne zaległe podatki zmarłego itp.,bank
może wypłacić z tego konta,czy ja jako dziedziczący muszę sam opłacić,aby uzyskać spadek?
co jeszcze jest wymagane w takiej procedurze.
z góry dziękuję za odpowiedź.


lvov lvov
23.05.2011. 00:01

bank danych

słyszałem o tym serwisie, podobno opłata nie jest wysoka, jakie są wasze doświadczenia z uzytkowania tego banku?


ElzbietaW1970 ElzbietaW1970
19.05.2011. 11:08

Zapis na wypadek śmierci

Temat ciężki. Ostatnio moja mama dostała od swojej przyjaciółki sterte listów, które po jej smierci miałaby wysłać do adresatów...bardzo cięzki temat, ale chyba kazdy musi kiedyś o tym pomyśleć.
Narazie przetestuje ten bank na wypadek - bo nie jestem jeszcze pewna.


Maciej Maciej
11.05.2011. 21:35

Zapis na wypadek śmierci

Ja zrobiłem to w inny sposób. Przekazałem dane do moich kont do banku na wypadek. W przypadku jakiegoś incydentu bank na wypadek przekaże te informacje moim najbliższym


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !