Konta bankowe · Finanse · Euronet zmniejsza sieć bankomatĂłw

Euronet zmniejsza sieć bankomatów

Opinie (0)

Bankomat 24/Euronet Sp. z o.o., największy w Polsce niezależny operator i właściciel sieci bankomatów, w dniu 15 marca rozpoczął deinstalację 30 bankomatów. Powodem takiej decyzji są planowane na rynku zmiany dotyczące wysokości stawki interchange fee dla transakcji wykonywanych w obcych bankomatach.

30 bankomatów zostanie usuniętych zarówno z mniejszych miejscowości, jak i dużych wojewódzkich miast, między innymi z Warszawy, Gdańska i Krakowa. Wśród nich te, usytuowane w centrach handlowych, marketach budowlanych, a także na lotniskach i dworcach, gdzie nieograniczony dostęp do gotówki jest dla klienta niezwykle istotny.

„Decyzja o likwidacji bankomatów została na nas wymuszona poprzez planowane zmiany na rynku transakcji płatniczych, które drastycznie obniżą przychody właścicieli bankomatów. Zmiany te oznaczają, konieczność podjęcia konkretnych, czasem radykalnych działań mających na celu walkę o utrzymanie rentowności sieci. Z tego powodu, jeżeli sytuacja się nie zmieni, rozważamy usunięcie ok.  700 kolejnych bankomatów. Wiemy, że również inni właściciele bankomatów przymierzają się do weryfikacji liczby maszyn w swoich sieciach.” – komentuje Marek Szafirski, Prezes Bankomat 24/ Euronet Sp. z o.o.

Bezpośrednim powodem podjęcia decyzji o likwidacji wybranych bankomatów są planowane na rynku zmiany, związane z zapowiedzią MasterCard Polska, które z dniem 1 kwietnia 2010 r. chce obniżyć o ponad 50% interchange fee dla transakcji wykonywanych kartami debetowymi w obcych bankomatach, czyli opłatę, którą ponosi bank – wydawca karty na rzecz właściciela bankomatu, z którego dokonywana jest wypłata gotówki.

Planowane zmiany na rynku i niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji budzą zaniepokojenie nie tylko właścicieli bankomatów i instytucji finansowych, ale również wielu firm, którym zostały wypowiedziane dotychczasowe umowy na instalację maszyn.

„W Polsce rynek kartowy, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jest jeszcze dość słabo rozwinięty i nadal wymaga inwestycji. Obniżenie interchange fee w pierwszej chwili wydaje się korzystne dla banków i ich klientów. Można jednak przypuszczać, że, w dłuższej perspektywie spowoduje zahamowanie rozwoju sieci bankomatowych – gdyż ten stanie się nierentowny. A to z kolei nie pozwoli na wzrost rynku i upowszechnienie się w Polsce korzystania z kart płatniczych” – komentuje Piotr Gawron, Dyrektor Zarządzający Pionu Sprzedaży Detalicznej Banku Pocztowego SA.
Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !