Konta bankowe · Finanse · Historia i działanie bankomatów

Historia i działanie bankomatów

Opinie (0)

bankomat

W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie banków bez bankomatów .

Wygoda jaką daje możliwość korzystania z bankomatu o dowolnej porze dnia jest tylko porównywalna z możliwością płacenia za zakupy kartą płatniczą bądź kredytową.

Jednak korzystanie z bankomatów zwykle jest bezpłatne, a transakcje bezgotówkowe w sklepach nieraz wiążą się z dodatkową prowizją.

Bankomaty w stosunku do historii bankowości są młodym tworem, bo pierwsze pojawiły się w latach 60 – tych w Wielkiej Brytanii . Pomysłodawca bankomatów wzorował się na działaniu automatów z tabliczkami czekolady. Niestety nie opatentował on swojego wynalazku i wkrótce inne banki zaczęły wprowadzać do swoich usług analogiczne maszyny.

Działanie pierwszych bankomatów było inne niż tych współczesnych, ale zasada i idea taka sama, czyli możliwość wypłacania gotówki w dowolnych porach, a szczególnie poza godzinami urzędowania placówek bankowych.

A jak działa współczesny bankomat ? Działanie współczesnych bankomatów opiera się na tym iż łącza się one z centralą w celu wymiany informacji. Dzięki temu bankomat posiada aktualne informacje o stanie konta klienta, tak samo jak centrala banku. Wewnątrz bankomaty znajdują się kasety z poszczególnymi nominałami banknotów, zwykle jest ich 3 lub 4, oraz kasetę na nieodebrane lub odrzucone banknoty. Aby skorzystać z bankomatu konieczna jest karta bankomatowa oraz znajomość przypisanego karcie numeru PIN , który stanowi zabezpieczenie przed korzystaniem z karty osób niepowołanych, np. złodzieja karty.
Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !