Konta bankowe · Finanse · Lokaty bez podatku Belki - czyĹźby koniec od lipca 2011 ?

Lokaty bez podatku Belki - czyĹźby koniec od lipca 2011 ?

Opinie (2)

lokaty antybelkowe

Popularne w ostatnich latach lokaty jednodniowe mogą wkrótce odejść do lamusa. Rząd chce, by również one były objęte 19 procentowym podatkiem od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki, albo prościej „belką”. Ale „belkę” można obchodzić na różne sposoby, nie tylko lokatą jednodniową.

Lokaty bez podatku Belki , czyli jednodniowe, opierają się na podatkowym mechanizmie zaokrąglania. Jeśli dzienny zysk z lokaty nie przekracza 2,49 złotego wówczas dla potrzeb podatku jest zaokrąglany do 2 złotych. Zaś podatek od 2 złotych wynosi 38 groszy i zgodnie z przepisami był zaokrąglany do 0. I tak dzień do dniu, ziarnko do ziarnka – rosły oszczędności nieobelkowane. Rząd Donalda Tuska policzył, że jeśli załata dziurę w prawie, i obłoży podatkiem również lokaty jednodniowe , w ciągu dwóch lat budżet zyska pół miliarda złotych. Co prawda Platforma Obywatelska zapowiadała likwidację podatku Belki, ale sytuacja budżetu najwyraźniej nie sprzyja realizacji tej obietnicy…

Czy to znaczy, że nie da się ochronić zysków z lokat przed „belką”? Wręcz przeciwnie! Dwa, trzy lata temu triumfy święciły polisolokaty , czyli lokaty zawierane w formie polisy na życie z gwarantowanym zyskiem (oprocentowanie). Ubezpieczenia na życie nie podlegają bowiem podatkowi od dochodów kapitałowych. Taką lokatopolisę oferowało trzy lata temu sporo banków, potem ustąpiły miejsca prostszym i tańszym dla banków lokatom jednodniowym (teraz ma je w ofercie niemal każdy bank). Jeśli rząd przeforsuje swoją decyzję i lokaty jednodniowe staną się nieopłacalne, do łask wrócą zapewne polisolokaty.

Ta perspektywa musi cieszyć towarzystwa ubezpieczeniowe, które znów staną się naturalnym partnerem dla banków w oferowaniu swoich produktów. Część specjalistów uważa jednak, że polisy są dość skomplikowanym instrumentem i fakt, że zostały wyparte przez prostszy pomysł lokat jednodniowych świadczy, że mają mniejszy potencjał zostania choćby podobnym hitem. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2010 roku Polacy w różnych formach (konta bankowe, lokaty, fundusze) mieli ulokowane ponad 400 miliardów złotych . Ok. 13 procent oszczędności nie jest objętych podatkiem Belki .
Opinie, oceny, komentarze (2 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
krystian krystian
12.04.2011. 21:05

Opinia

Pytam jak dlugo PO chce jeszcze ten cholerny podatek Belki?.Pozdrawiam


login login
18.03.2011. 11:00

Podatek belki

No jestem ciekaw czy PO przed wyborami odwazy sie cos takiego zrobic.
Przeciez w swoich obietnicach to chcieli wogole zniesc podatek od zyskow kapitalowych


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !