Konta bankowe · Finanse · Niewielki wzrost oprocentowania depozytów

Niewielki wzrost oprocentowania depozytów

Opinie (1)

wzrost oprocentowania

Najbardziej przyspieszyły wzrosty na kwartalnych depozytach – eksperci oceniają, że w najbliższych miesiącach ten trend się utrzyma, ze względu na bliską perspektywę wyeliminowania lokat antypodatkowych.

 

W ostatnich tygodniach oprocentowanie lokat zmieniło 13 banków. Były to przede wszystkim ruchy w górę. Najwięcej podwyżek wprowadził FM Bank : płaci wyższe odsetki od lokat zakładanych na najpopularniejsze okresy (trzy, sześć miesięcy i rok). Więcej za depozyty klientów zaczęły płacić m.in. Meritum Bank, Santander Consumer Bank oraz Volkswagen Bank. Na nową trzymiesięczną lokatę, chcąc wykorzystać ostatnie chwile depozytów z kapitalizacją dzienną, zdecydował się BZ WBK.

Nieliczne instytucje obniżyły stawki. Największe cięcia przeprowadził Bank BPH, który zmniejszył odsetki od lokat kwartalnych, półrocznych i rocznych. Natomiast Allianz Bank, Getin Bank oraz Noble Bank wprowadziły jednocześnie podwyżki oprocentowania niektórych lokat, jak i cięcia w przypadku innych produktów.

 

Niektóre banki zdecydowały się na zmiany w przypadku polis lokacyjnych. Wyższe oprocentowanie mogą otrzymać klienci Deutsche Banku na sześcio- i dwunastomiesięcznej polisolokacie. Z kolei niejasną politykę wobec antypodatkowych lokat w formie ubezpieczenia prowadzi PKO BP. Przed miesiącem bank wprowadził polisolokatę, którą można zakładać do końca czerwca. Tymczasem oferta, mimo że wciąż dostępna, zniknęła ze strony internetowej banku. Czyżby bank, który w ok. 41 proc. należy do Skarbu Państwa, nie chciał promować oszczędności z możliwością ominięcia tzw. podatku Belki?

 

Na początku czerwca najwięcej na miesięcznej lokacie dał zarobić Bank Pocztowy. Za kwartalny depozyt najwięcej płacił z kolei Getin Bank - 4,7 proc. na lokacie z kapitalizacją dzienną (bez podatku) mogli jednak zarobić posiadacze konta osobistego. Podobnie jest w Meritum Banku, który oferował najwyżej oprocentowaną lokatę sześciomiesięczną (5,04 proc. netto). Największe zyski ze środków ulokowanych na rok i dwa lata przyniosą depozyty zakładane w FM Banku.

 

Zdecydowaną większość najzyskowniejszych ofert na rynku niezmiennie stanowią lokaty z codzienną kapitalizacją. I to się prawdopodobnie nie zmieni aż do końca roku., kiedy zgodnie z planem Ministerstwa Finansów modyfikacji mają ulec zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku (zamiast do 1 zł, to do 0,01 zł).

Eksperci radzą, by teraz zakładać lokaty maksymalnie kwartalne . Przewidują, że pod koniec roku banki w celu zatrzymania odpływu depozytów będą musiały zaoferować atrakcyjne warunki depozytów. Powinien w tym pomagać również wzrost stóp procentowych.
Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
Jarek34 Jarek34
30.07.2011. 12:01

inflacja zjada zyski z lokat

Oprocentowanie rośnie bo rosna stopy procentowe NBP. Niestety rośnie też inflacja, która zjada zyski z lokat.


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !