Konta bankowe · Finanse · PorĂłwnanie oprocentowania lokat w bankach - Maj 2011

PorĂłwnanie oprocentowania lokat w bankach - Maj 2011

Opinie (1)

lokaty

Dziesięć banków w kwietniu zdecydowało się na podwyższenie oprocentowania depozytów – warto pamiętać, że w marcu, mimo dość wysokiej inflacji, banki raczej oprocentowanie zmniejszały. Eksperci uważają, że za decyzjami banków stoi zapowiedź likwidacji lokat antybelkowych, czyli tych które pozwalają uniknąć podatku od dochodów kapitałowych.

 Na dowód tego w kwietniu do długiej listy instytucji pozwalających ominąć podatek na lokatach dołączyły banki z Grupy BRE (mBank i MutliBank). Jednak zaoferowane klientom warunki znacznie odbiegają od czołowych ofert na rynku. Z kolei Bank Pocztowy wprowadzając jednomiesięczną lokatę z kapitalizacją dzienną i podnosząc oprocentowanie półrocznej przelicytował konkurencję. Omijać daninę dla fiskusa od kwietnia pomaga również PKO BP, który zaproponował klientom roczną polisę lokacyjną. Zmiany oprocentowania depozytów dało się również zauważyć w Banku BGŻ, Getin Banku, Idea Banku, Kredyt Banku oraz Meritum Banku. Choć nie wszędzie zmiany były ukierunkowane wyłącznie na poprawę oferty, ponieważ w Getinie podwyżki przeplatały się z obniżkami. Dodatkowo, w internetowym oddziale tego banku oprocentowanie kwartalnej lokaty jest wyłącznie kilkudniową promocją.

Najlepsze lokaty miesięczne (kwota 5 tysięcy złotych) oferowały w maju 2011 r. Bank Pocztowy (3,7 proc. netto), Allianz, Inteligo, Euro Bank i Toyota Bank.

Liderem analogicznych lokat kwartalnych był Getin Bank (4,63 proc. netto) , korzystne oferty miały również Idea Bank, Meritum Bank, Noble Bank i Kredyt Bank. W przypadku lokat półrocznych na prowadzeniu znów Bank Pocztowy (4,81 proc.), następnie – BOŚ, Getin Bank, Idea Bank i Meritum Bank.

W przypadku lokat dłuższych, zakładanych na rok i na dwa lata, liderami są bez wątpienia banki należące do holdingu Getin Noble Bank. Najwyższe oprocentowanie oferuje w przypadku lokat rocznych Idea Bank (5,33 proc. netto) , potem Noble Bank, Getin Bank, Meritum Bank i FM Bank. W przypadku lokat dwuletnich liderem są FM Bank i  Idea Bank (po 5,7 proc. netto).

Eksperci zwracają uwagę, że najkorzystniejszych lokat trzeba szukać w bankach małych, wręcz niszowych – wielcy gracze nie podwyższają znacząco oprocentowania depozytów, licząc na przyzwyczajenie klientów do swojej oferty.

Jednocześnie analitycy uważają, że banki wciąż dysponują nadmiarem gotówki, co w okresie rosnących stóp procentowych powinno skutkować dążeniem banków do zbierania lokat długoterminowych. Ale w kontekście zapowiadanych zmian w ordynacji podatkowej (pod koniec maja rząd przyjął założenia do ustawy) banki stawiają na depozyty maksymalnie półroczne, które zakończą się przed wejściem w życie zmian oznaczających koniec lokat jednodniowych.

 Tak samo, zdaniem analityków, powinni postępować klienci, którzy do końca roku chcą jak najefektywniej wykorzystać oszczędności odkładane na lokatach. Półroczna lokata pozwoli ominąć podatek, zaś pod koniec roku oprocentowanie lokat, po cyklu podwyżek stóp procentowych, powinno być znacząco wyższe niż obecnie – i wtedy będzie dobry moment na założenie kolejnej lokaty.




Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
Mieczyslaw1967 Mieczyslaw1967
13.05.2012. 16:57

Lokata bankowa kontra Mizar Profit

Podzielę się z Wami swoją opinią. Nie uważam się za jakiegoś krezusa, albo super doktora od rynków finansowych, giełdy, inwestycji czy funduszy inwestycyjnych. Jeśli chcesz oszczędzać to najlepiej nie trzymaj pieniędzy na koncie bo Ci inflacja zje cale % który zarobisz. Jakie teraz jest oprocentowanie??? 5%?

Jedyny sposób w jaki naprawdę jesteś w stanie Z-A-R-O-B-I-C pieniądze jest przez inwestowanie ich. W co? ... w to w czym jestes najmocniejszy i najlepiej sie na tym znasz. Złoto, metale, giełda, WIG20, obrazy, nieruchomości, ziemia, a nawet trufle. Wszystko jest dobre byleby się znać.

Jak ktoś sie nie zna, albo nie ma czasu to pozostają inwestycje alternatywne takie jak np. kontrakt rentierski (obecna stawka oprocentowania to 16,6% w skali roku). Ale też trzeba wiedzieć, ze umowa rentierska z Mizar Profit nie jest dla każdego. niektórzy musza po prostu zanieść ciężko zarobione pieniądze do banku. najlepiej pko bp. Tak samo jak niektórzy nie zapłacą za rachunek w mBanku tylko muszą iść na pocztę i dostać potwierdzenie wykonania przelewu. Znacie ten typ ludzi prawda? :)


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


8 + 6 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !