Konta bankowe · Finanse · Posiadacze konta w banku oszczędzają

Posiadacze konta w banku oszczędzają

Opinie (0)

konto w banku

Nawet jedna trzecia dorosłych Polaków, według najbardziej pesymistycznych szacunków, funkcjonuje bez konta bankowego. Polacy są jednym z najsłabiej „ubankowionych” społeczeństw Unii Europejskiej. Powodów, dla których nie zakładają konta jest wiele, zaś jednym z najważniejszych jest przekonanie, że konto kosztuje, zaś jego brak – pozwala zaoszczędzić. Sęk w tym, że to nieprawda.

Według najskromniejszych szacunków, zakładających że Kowalski, który nie ma konta, opłaca cztery rachunki miesięcznie wynika, że rocznie płaci on tylko z tego tytułu 120 zł prowizji. Niedużo? Fakt, ale na pewno te pieniądze znikają z jego kieszeni. I z całą pewnością nie jest to żadna oszczędność.

Wiele osób jest przekonanych, że posiadanie konta bankowego kosztuje – bo trzeba zapłacić bankowi za prowadzenie rachunku, kartę do konta etc. Ale to nieprawda, a w każdym razie – nie do końca. Banki oferują konta, które mogą być całkiem darmowe – jeśli tylko mamy stałe wpływy w określonej przez bank minimalnej wysokości (może to być nawet w niektórych bankach kilkaset złotych). Jeśli takich wpływów nie mamy, możemy założyć konto internetowe – darmowe w niemal wszystkich bankach.

W zależności od naszych kompetencji internetowych możemy sami obsługiwać swoje konto (i wówczas nic nie płacić za przelewy) albo ustanowić w banku stałe zlecenia zapłaty – i wówczas płatności również będą się regulować bez prowizji (lub za niewielką opłatą, np. 0,5 zł za przelew, co w porównaniu ze standardową opłatą 2,5 zł w urzędzie pocztowym i tak daje spore oszczędności). Założenie konta w banku to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Nie trzeba stać w kolejkach na poczcie (i wybierać się na nią specjalnie z plikiem rachunków i gotówką). Nawet dla najbardziej opornych konto bankowe ma więcej plusów, niż minusów. Zaś z dodatkowych opcji – jak np. karta debetowa – nie musimy wcale korzystać, jeśli oczywiście tego nie chcemy. Ale warto zaznaczyć, że i za kartę debetową w wielu bankach płacić nie trzeba – jeśli tylko się jej używa do płatności bezgotówkowych.
Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


6 + 7 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !