Konta bankowe · Finanse · Rośnie oprocentowanie lokat kwartalnych

Rośnie oprocentowanie lokat kwartalnych

Opinie (0)

rośnie oprocentowanie

O planach likwidacji lokat „antybelkowych” mówi się od dłuższego czasu: teraz rząd kończy prace nad zmianami w ordynacji podatkowej. Banki, by zatrzymać klientów (spodziewają się bowiem odpływu części depozytów) mocno podnoszą oprocentowanie krótkoterminowych lokat. Na przestrzeni miesiąca aż 21 instytucji zdecydowało się na zmiany w tabelach oprocentowania, a przeważającą część stanowiły podwyżki. Przeciętna stawka oprocentowania kwartalnych lokat i poliso-lokat wynosi 4,58 proc. i jest wyższa o 0,2 p.p. niż przed miesiącem. Średnia stawka depozytów półrocznych po wzroście o 0,11 p.p. wynosi obecnie 4,83 proc. Oprocentowanie kwartalnych i półrocznych lokat znajduje się na najwyższym poziomie od pierwszego kwartału 2010 roku.

Oszczędności deponowane w bankach na okres dłuższy niż sześć miesięcy pozostają na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca, to jest 4,91 proc. dla rocznych i 5,02 proc. dla dwuletnich lokat.

Wzrost oprocentowania lokat przestał być wyłącznie domeną mniejszych banków, które dotychczas szczególnie ostro konkurowały o oszczędności klientów. Więcej za przyjęcie środków w depozyt zaczęły płacić również banki, które o oszczędności Polaków w ostatnim czasie nie zabiegały prawie wcale. Na tej liście znajdują się najwięksi gracze na rynku: PKO Bank Polski, banki z Grupy BRE (mBank i MultiBank) oraz Bank Zachodni WBK.

Na rynku depozytów pojawiła się nowa instytucja – Get Bank , czyli Allianz Bank pod nową nazwą, który został przejęty przez Getin Holding. Kolejny już bank w grupie finansowej Getin może oznaczać zaostrzenie konkurencji.

Liderem miesięcznych lokat niezmiennie pozostaje Bank Pocztowy, który oferuje lokatę antypodatkową z oprocentowaniem netto 3,7 proc. w skali roku. Raiffeisen Bank z oprocentowaniem 5,27 proc. netto, otwiera czołówkę lokat kwartalnych. Za środki pieniądze ulokowane na sześć miesięcy, rok i dwa lata z kolei najwięcej płaci Idea Bank. Inna ciekawa oferta tego banku to – od czerwca – Lokata Antyinflacyjna, która ma za zadanie przynosić realny zysk niezależnie od dynamiki wzrostu cen.

Idea Bank oferuje też sposób na ominięcie zmian, które Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 1 stycznia 2012 roku. Bank zaoferował roczną lokatę TAX FREE: oprocentowanie do końca roku wynosi 13,54 proc. w skali roku, a od początku 2012 roku spadnie do 0,1 proc. W wyniku uśrednienia nominalna stawka wyniesie 5,9 proc. a lokata zachowa swój antypodatkowy charakter. Na jednej lokacie można zdeponować maksymalnie 6 tysięcy złotych.

Im bliżej wyeliminowania lokat antypodatkowych, tym więcej banków rezygnuje z średnio- i długoterminowych depozytów z kapitalizacją dzienną. Z rocznych i dwuletnich lokat tego typu wycofał się ostatnio Eurobank, a z półrocznych i rocznych Raiffeisen Bank. Sześciomiesięczne lokaty antybelkowe wycofał również ING Bank Śląski.

W zamian za wycofywanie części depozytów przybywa ofert na krótkie, dotychczas niestandardowe terminy. Banki od niedawna kuszą klientów dwu-, cztero- i pięciomiesięcznymi lokatami. Jednak coraz więcej promocyjnych ofert wymaga, aby lokaty były zakładane wyłącznie z nowych środków. Jest to odpowiedź banków na majowy spadek salda depozytów bieżących (według danych Narodowego Banku Polskiego). Banki spodziewają się również odpływu pieniędzy w czerwcu (ze względu na dużą ofertę na GPW).
Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !