Konta bankowe · Finanse · Saldo debetowe w rachunku bankowym - definicja, porĂłwnanie bankĂłw

Saldo debetowe w rachunku bankowym - definicja, porĂłwnanie bankĂłw

Opinie (3)

gotowka

Nie raz bywa tak że brakuje nam środków na koncie bankowym. Rozwiązaniem na to jest posiadanie konta z debetem .

Banki oferują swoim klientom salda debetowe różnej wysokości, które uzależnione są od wysokości comiesięcznych wpływów na to konto. Debet może być wysokości kilku set złotych a nawet kilkunastu tysięcy w przypadku kont firmowych.

W praktyce taki debet wygląda tak iż możemy dysponować większą ilością pieniędzy niż nasze środki na koncie. Nasze dostępne środki są bowiem powiększone o wysokość debetu. Saldo debetowe zatem oznacza wysokość zadłużenia wobec banku poprzez korzystanie z pieniędzy banku w formie uzyskanego debetu.

Kwota debetu jest oprocentowana, ale mimo to jest wygodnym zabezpieczeniem na wypadek braku środków na koncie lub natychmiastowych większych wydatków.

Aby uzyskać debet zazwyczaj banki wymagają kilkumiesięcznych stałych wpłat na konto , długość czasu zależna jest od konkretnego banku. Niekiedy nawet banki uznają nasze doświadczenie z innych banków i od razu przyznają odpowiadające nam debety, dzięki którym mamy większe możliwości finansowe. Debet nie należy jednak mylić z możliwościami jakie daje karta kredytowa, bo to nieco inny rodzaj usług. Szczegółowe porównanie oprocentowania salda debetowego (limitu kredytowego) w koncie poszczególnych bankach można zobaczyć tutaj: Porównanie limitów kredytowych w bankach
Opinie, oceny, komentarze (3 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
Vento Vento
28.08.2011. 12:16

RE: na temat salda

@Grzegorz

W większości banków masz saldo i dostępne środki/stan rachunku. Saldo jest faktyczną kwotą znajdującą się na rachunku, a dostępne środki/stan rachunku są to pieniądze którymi możesz dysponować. W Twoim przypadku jeśli saldo wynosi 308 PLN, a stan rachunku 8 PLN, to oznacza tyle, że masz 308 PLN z czego 300 PLN jest zablokowanych więc do Twojej dyspozycji zostaje 8 PLN. 300 PLN jest blokowanych na poczet rozliczenia transakcji, które dokonałeś. Najczęściej taka blokada pojawia się przy płatności kartą debetową. Wtedy podczas płacenia terminal w sklepie blokuje na Twoim koncie kwotę zakupów np. 300 PLN, tak byś nie mógł w następnym sklepie zrobić kolejnych zakupów na 300 PLN, gdy faktycznie tych pieniędzy na koncie nie masz (bo już raz zakupy zrobiłeś). Wtedy te 300 PLN jest blokowane do czasu rozliczenia się sklepu z bankiem. Wtedy dopiero kwota jest faktycznie pobierana z Twojego konta. Mówiąc bardziej obrazowo wygląda to tak:

SALDO: 308 PLN, RACHUNEK: 308 PLN

robisz zakupy na 300 PLN
terminal sprawdza czy na Twoim rachunku jest 300 PLN i jeśli tak, to blokuję tę kwotę

SALDO: 308 PLN, RACHUNEK: 8 PLN

mimo, że pieniądze nie zostały jeszcze pobrane z Twojego rachunku więc dalej masz 308 PLN, to 300 PLN zostało zablokowanych na poczet płatności w sklepie i do dyspozycji pozostaje ci 8 PLN

teraz robisz zakupy na 20 PLN
terminal sprawdza, czy na Twoim rachunku jest 20 PLN i okazuje się, że nie ma, jest tylko 8 PLN
nie możesz zrobić zakupów na więcej niż masz

Po 2-3 dniach następuje rozliczenie ze sklepem. Kwota 300 PLN albo faktycznie zostaje pobrana z rachunku i saldo wyrównuje się ze stanem rachunku, albo kwota 300 PLN zostaje odblokowana i jest do twojej dyspozycji.


Grzegorz Grzegorz
27.08.2011. 20:26

na temat salda

Witamm.. jestem laikiem .. więc zapytam.. co jesli saldo wynosi powiedzmy plus 308 zł a stan rachunku 8 zł.. co to znaczy ? bo nie za bardzo rozumiem.. nie mge nic pobrac .. a na saldo widnieje te 308 zł


Wojtas Wojtas
03.03.2011. 14:22

polecam saldo debetowe w inteligo

* Samodzielnie wybierasz kwotę debetu dostosowaną do Twoich potrzeb.
* Możesz zarządzać wysokością limitu debetowego – w każdej chwili możesz zwiększyć lub zmniejszyć jego kwotę.
* Na bieżąco kontrolujesz kwotę wykorzystanego limitu i naliczone odsetki, a o zbliżającym się terminie spłaty możemy poinformować Cię SMS-em, e-mailem, bądź za pośrednictwem komunikatora.
* Możesz wypełnić wniosek w serwisie WWW oraz w serwisie lajt w telefonie komórkowym.
* Wystarczy, że w ciągu miesiąca dokonasz spłaty całości wykorzystanego debetu wraz z odsetkami, a już następnego dnia można ponownie z niego skorzystać. Pamiętaj, że za spłatę debetu uznaje się sytuację, w której saldo rachunku na koniec dnia jest równe, bądź wyższe niż 0,00 zł.


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


6 + 8 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !