Konta bankowe · Finanse · Wzrasta zadłuĹźenie PolakĂłw, spada liczba kart kredytowych

Wzrasta zadłużenie Polaków, spada liczba kart kredytowych

Opinie (1)

wysoość zadłużenia

O tyle ile plastikowy pieniądz ułatwia nam życie, o tyle może je również utrudnić. Kolejne zakupy bez udziału gotówki sprawiają, iż posiadacze kart kredytowych tracą rozeznanie w rzeczywistym zadłużeniu. Łatwość z jaką możemy płacić za zachcianki, wykraczające poza stan faktycznie posiadanej zdolności płatniczej sprawia, iż nasze zadłużenie rośnie. Jak wynika z artykułu opublikowanego na portalu internetowym Gazety Wyborczej, obecnie wysokość niespłacanych długów Polaków szacuje się na poziomie 31 miliardów złotych. Rekordowy delikwent z województwa łódzkiego zadłużył się na około 90 milinów złotych*.

W zadłużeniu Polaków sporą rolę odgrywają karty kredytowe. Udając się do banku po kredyt z góry wiemy jaką kwotę kredytu bierzemy i jaką wysokość miesięcznej raty będziemy spłacać. Karty kredytowe dla niektórych użytkowników, w odróżnieniu od kredytów mogą stanowić duże zagrożenie. Brak wyczucia w płaceniu kartą oraz duża wygoda sprawia, iż niektórzy posiadacze kart kredytowych popadają w nadmierne zadłużenie. Celem spłacenia zadłużenia na kracie biorą kredyt gotówkowy, karta zostaje spłacona, a więc możemy dokonywać kolejnych płatności, ponownie się zadłużając. I tak w kółko, dokładnie nazywa się to błędne koło zadłużenia. Stąd już niedaleko do wizyt komorników, pism z BIG, telefonów firm windykacyjnych etc. A można tego wszystkiego uniknąć, wystarczy trochę zwolnić lub pomyśleć dłużej przed kolejnym zakupem, często zresztą niepotrzebnym.

Lekarstwem na nadmierne wykorzystanie przez konsumentów możliwości zadłużeniowych przy użyciu kart kredytowych jest wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja T. Rekomendacja nakazuje bankom, przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego określanie zdolności kredytowej klienta biorąc pod uwagę wszystkie jego zadłużenia. Miesięczna suma zadłużenia nie może przekroczyć połowy jego wynagrodzenia. W przypadku zamożniejszej części społeczeństwa, których dochody przekraczają wysokość średniej miesięcznej płacy krajowej, wskaźnik poziomu zadłużenia w stosunku do dochodu nie może przekroczyć 65 %.

W praktyce zauważalne jest również powolne odchodzenie banków od lansowania asortymentu produktów bankowych związanych z kartami kredytowymi. Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, iż systematycznie maleje liczba wydanych kart kredytowych. W pierwszym kwartale 2011 roku wydano ich 8,5 miliona sztuk, czyli o 400 000 mniej aniżeli w czwartym kwartale 2010 roku. Co ciekawe od 2009 roku można zauważyć wyraźną tendencję spadkową w liczbie wydawanych kart kredytowych. Czyżby odpowiedź banków na wzrastające zadłużenie Polaków, a może zaostrzanie akcji kredytowej przez organy nadzorcze?
Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
jola jola
05.09.2011. 19:42

karty

bo my jeszcze nie jestesmy przyzwyczajeni do kart, ja mam np z getin banku i bardzo sobie chwale, nie mam problemu z terminem splaty bezodsetkowej bo to az ponad 50 dni


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !