Jak bezpiecznie korzystać z karty do konta?

Jeden z najbardziej popularnych środków płatniczych – karta debetowa (bankomatowa), wydawana praktycznie do każdego konta (jeśli tylko klient sobie tego życzy). O czym trzeba pamiętać, by korzystanie z niej było bezpieczne?
Kartę debetową do konta bank przysyła nam pocztą, osobno otrzymujemy do niej PIN. Zanim kartę aktywujemy, sprawdźmy czy obie przesyłki nie zostały naruszone.
Kartę debetową (podobnie zresztą jak kartę kredytową) trzeba podpisać zaraz po aktywacji. Swojego PIN-u naucz się na pamięć! Wiele banków pozwala samemu ustalić kod PIN. Raczej nie warto wybierać hasła w stylu „1234” – to podobno najczęściej stosowana „kombinacja”. Niestety – wiedzą o tym również oszuści. Nigdy nie zapisuj PIN-u na karcie. Nigdy nie zapisuj PIN-u w telefonie, ani w kalendarzu, ani na kartce włożonej do portfela. To tak, jakbyś na tacy podawał złodziejom pieniądze, zgromadzone na koncie.
Chroń dane z karty , które mogą być użyte podczas transakcji w Internecie - nr karty, data ważności oraz kod CVV2/CVC2 . Jeśli wpadną w niepowołane ręce, możesz ponieść realne straty. Dziś to już standard, że kelner podchodzi z terminalem do stolika. Kiedyś zabierał kartę do stanowiska i przynosił do podpisania wydruk – to niebezpieczne, karty nie można stracić z oczu. Jeśli gdzieś jeszcze uchował się stacjonarny terminal, nie ma rady – trzeba iść z osobą pobierającą należność i pilnować – swoich pieniędzy.
Jeśli transakcja nie dochodzi do skutku – pamiętaj o zabraniu pokwitowania . I pilnuj go, do czasu gdy nadejdzie wyciąg z konta obejmujący dzień tej nieważnej transakcji. Sprawdź, czy przez przypadek twoje konto jednak nie zostało obciążone.
Sprawdzaj wyciągi – jeśli zdarzy się transakcja dokonana kartą, której ty nie dokonałeś – powiadom o tym bank na piśmie!
Sprawdzaj bankomaty, z których wypłacasz pieniądze – jeśli zauważysz coś podejrzanego (np. element, którego wcześniej nie spotkałeś w takim urządzeniu), raczej zrezygnuj z transakcji.
W razie zagubienia lub kradzieży karty natychmiast ją zastrzeż w swoim banku . Dlatego numer telefonu, podany na karcie, warto wpisać do swojej komórki! Za transakcje, które zostaną dokonane do momentu zastrzeżenia karty odpowiada właściciel karty (przynajmniej do pewnej wysokości).
Jeżeli bankomat po transakcji nie zwróci nam karty, zgłoś fakt administratorowi bankomatu (telefony są podane na urządzeniach) i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.
Jak bezpiecznie korzystać z karty do konta? - Koniecznie oceń bank.
Credit Agricole Konto dla Ciebie - Warto założyć? Jakie macie Opinie?:
Tami63 (Aż się boję, że coś się zmieni na gorsze jak czytam te wszystkie negatywne opinie. Ja mam jak najlepsze zdanie o tym banku...)
Konto w mBANKu z PREMIĄ 650 zł - Warto założyć?? Proszę o Opinie:
3gero (Mam konto w mbanku i jeśli chodzi o działanie ich systemu bankowego to nigdy od 10 lat nie doświadczyłem żadnych problemów....)
Konto w PKO BP - Warto założyć? Wasze Opinie?:
Daria (Mam konto od kilkunastu lat. Od jakiegoś roku były problemy po zmianie konta, pan Piotr D. Z Kraśnika zapewniał, że do mnie...)
Konto Getin Bank Proste Zasady - warto założyć? Proszę o opinie:
jola (Bardzo pozytywnie.„5% zwrotu na prostych zasadach” to oferta specjalna dla osób, które nie posiadają lub nie posiadały od ro...)