Konta bankowe · Jak bezpiecznie korzystać z karty do konta?

Jak bezpiecznie korzystać z karty do konta?

Opinie (1)

bezpieczeństwo korzystania z karty

Jeden z najbardziej popularnych środków płatniczych – karta debetowa (bankomatowa), wydawana praktycznie do każdego konta (jeśli tylko klient sobie tego życzy). O czym trzeba pamiętać, by korzystanie z niej było bezpieczne?

Kartę debetową do konta bank przysyła nam pocztą, osobno otrzymujemy do niej PIN. Zanim kartę aktywujemy, sprawdźmy czy obie przesyłki nie zostały naruszone.

Kartę debetową (podobnie zresztą jak kartę kredytową) trzeba podpisać zaraz po aktywacji. Swojego PIN-u naucz się na pamięć! Wiele banków pozwala samemu ustalić kod PIN. Raczej nie warto wybierać hasła w stylu „1234” – to podobno najczęściej stosowana „kombinacja”. Niestety – wiedzą o tym również oszuści. Nigdy nie zapisuj PIN-u na karcie. Nigdy nie zapisuj PIN-u w telefonie, ani w kalendarzu, ani na kartce włożonej do portfela. To tak, jakbyś na tacy podawał złodziejom pieniądze, zgromadzone na koncie.

Chroń dane z karty , które mogą być użyte podczas transakcji w Internecie - nr karty, data ważności oraz kod CVV2/CVC2 . Jeśli wpadną w niepowołane ręce, możesz ponieść realne straty. Dziś to już standard, że kelner podchodzi z terminalem do stolika. Kiedyś zabierał kartę do stanowiska i przynosił do podpisania wydruk – to niebezpieczne, karty nie można stracić z oczu. Jeśli gdzieś jeszcze uchował się stacjonarny terminal, nie ma rady – trzeba iść z osobą pobierającą należność i pilnować – swoich pieniędzy.

Jeśli transakcja nie dochodzi do skutku – pamiętaj o zabraniu pokwitowania . I pilnuj go, do czasu gdy nadejdzie wyciąg z konta obejmujący dzień tej nieważnej transakcji. Sprawdź, czy przez przypadek twoje konto jednak nie zostało obciążone.

Sprawdzaj wyciągi – jeśli zdarzy się transakcja dokonana kartą, której ty nie dokonałeś – powiadom o tym bank na piśmie!

Sprawdzaj bankomaty, z których wypłacasz pieniądze – jeśli zauważysz coś podejrzanego (np. element, którego wcześniej nie spotkałeś w takim urządzeniu), raczej zrezygnuj z transakcji.

W razie zagubienia lub kradzieży karty natychmiast ją zastrzeż w swoim banku . Dlatego numer telefonu, podany na karcie, warto wpisać do swojej komórki! Za transakcje, które zostaną dokonane do momentu zastrzeżenia karty odpowiada właściciel karty (przynajmniej do pewnej wysokości).

Jeżeli bankomat po transakcji nie zwróci nam karty, zgłoś fakt administratorowi bankomatu (telefony są podane na urządzeniach) i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.

Jak bezpiecznie korzystać z karty do konta? - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
0 na 5
0 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
danny danny
29.03.2012. 01:44

Opinia

Najważniejsze to pamiętać, jeśli ktoś skradnie nam kartę, by jak najszybciej ja zastrzec, wtedy każda minuta się liczy, bo złodziej może nam opróżnić szybko nasze konto.


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !