Konta bankowe · Jak skutecznie i szybko zamknąć konto w banku?

Jak skutecznie i szybko zamknąć konto w banku?

Opinie (0)

zamknięcie konta

Na zamknięcie konta decydujemy się najczęściej wówczas, gdy znajdujemy korzystniejszą ofertę: konto konkurencji okazuje się bezkonkurencyjnie tanie, lub obudowane lepszym pakietem usług. Czasem do zmiany konta – podstawowego, na które będzie wpływać nasze wynagrodzenie – zmusza nad podpisana umowa kredytu hipotecznego. Jakiekolwiek nie byłyby powody zmiany konta, trzeba zadbać o skuteczne i szybkie pożegnanie ze starym bankiem.

Brak skuteczności w zamykaniu konta to prawdziwa plaga. Klient składa dyspozycję zamknięcia konta i uznaje, że sprawa jest już załatwiona. Nie jest – i to do momentu, w którym będziemy mieć w ręce zaświadczenie z banku o tym, że konto zostało zlikwidowane. Do tego momentu bank może naliczać nam np. opłaty za prowadzenie rachunku. A ponieważ na koncie nie są odnotowywane żadne operacje, o tym że nasz dług wobec banku rośnie, możemy się dowiedzieć dopiero po kilku latach. Często zresztą razem z informacją, że w Biurze Informacji Kredytowej mamy kiepską historię kredytową! Dlatego tak ważne jest szybkie zamknięcie konta w starym banku. Co robić, żeby takiego nieprzyjemnego scenariusza uniknąć?

Jak skutecznie i szybko zamknąć konto - krok po kroku

Po pierwsze, trzeba zawsze – w kontaktach z bankiem – czytać umowę. W tym wypadku – umowę o prowadzeniu rachunku bankowego. I regulamin konta (załącznik do umowy). Regulamin określa warunki, na jakich możemy rozwiązać umowę o prowadzenie rachunku. Bywają bowiem przypadki, że za likwidację rachunku przed upływem określonego w regulaminie okresu klient musi zapłacić. W tym przypadku szybkie i darmowe zamkniecie konta bankowego nie jest możliwe.

Najczęściej jednak jest to usługa bezpłatna, zaś po spłaceniu wszystkich zobowiązań wobec banku i oddaniu kart wydanych do konta bank bez problemu podpisuje porozumienie w sprawie rozwiązania umowy prowadzenia rachunku i wydaje stosowne zaświadczenie.

Jak pewnie i szybko zamknąć konto? Najbezpieczniej jest udać się do banku osobiście – a jeśli jesteśmy posiadaczami konta w banku internetowym, i nie możemy odwiedzić oddziału, wysłać rezygnację zgodnie z instrukcjami i regulaminem konta – i egzekwować od banku wydanie stosownego zaświadczenia (które bank wyśle pocztą). Tylko ono uchronić nas może przed roszczeniami ze strony banku.

Alternatywną drogą jest skorzystanie z usługi nowego banku – wiele z nich przy procedurze zamiany konta osobistego oferuje pośrednictwo w załatwieniu wszystkich bankowych formalności, w tym także szybkie zamknięcie starego rachunku bankowego. Jest to tym bardziej wygodne, że nowy bank najczęściej może za nas załatwić również pokrycie debetu (otwierając debet w analogicznej wysokości, lub nawet odrobinę wyższy na nowym rachunku). A klient korzysta podwójnie – nie musi niczego sam załatwiać i tracić czasu, zaś w nowym banku ma taki sam staż jak w poprzedniej instytucji. Przy staraniach np. o kredyt ma więc szansę na wynegocjowanie niższej marży.

Jak skutecznie i szybko zamknąć konto w banku? - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
3 na 5
2 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !