Konta bankowe · Koszt przelewu zagranicznego i krajowego

Koszt przelewu zagranicznego i krajowego

Opinie (4)

koszt przelewĂłw

Koszt przelewu krajowego jest zróżnicowany, i zależy od banku, od rodzaju konta klienta i od kanału realizacji przelewu. Jest on na pewno sporo tańszy od kosztu przelewu bankowego za granicę Polski. Większość banków pobiera opłaty za przelewy zlecane w oddziałach banków. Bezpłatnie mogą z tego kanału korzystać klienci ze statusem VIP, posiadacze kont z szerokim pakietem usług (kont kosztownych, lub takich na które co miesiąc wpływa kilka, lub nawet kilkanaście tysięcy złotych). Z kolei przelewy internetowe lub dokonywane w automatycznym systemie telefonicznym w większości banków są bezpłatne (za przelew wykonywany przez konsultanta trzeba już jednak zapłacić). Część banków pobiera również prowizje za te przelewy, ale tutaj koszty przelewu są niewielkie – 0,5 lub 1 zł.

Klienci mogą również korzystać z innych, szybszych opcji przelania pieniędzy – są one jednak dodatkowo płatne. Np. mBank uruchomił Przelew Ekspresowy, dzięki której zewnętrzne przelewy zrealizowane będą w kilkanaście minut. Każdy taki transfer w Internecie kosztuje 5 zł, zaś zlecany przez mLinię – 10 zł. Pieniądze na koncie odbiorcy są księgowane zaledwie w kwadrans.

Inną opcją jest wykonywanie przelewów przez system SORBNET, przeznaczony głównie dla klientów biznesowych (dotyczy wysokich kwot), tutaj koszt przelewu będzie nieco wyższy. W niektórych bankach – np. Deutsche Banku, mBanku – można przelewać dowolne kwoty i mogą z tego korzystać również klienci indywidualni. Przelew jest księgowany najdalej w ciągu godziny. Dla zwykłego klienta jest to jednak dość droga opcja – w Deutsche Banku koszt przelewu w tym systemie to 40 złotych.

Koszt przelewu zagranicznego do banku w UE

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wykonywania przelewów zagranicznych w euro do krajów UE jest przelew za pośrednictwem systemu SEPA (Single Euro Payment Area). SEPA umożliwia łatwe i szybkie realizowanie przelewów do wielu krajów UE oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Taki przelew może być dokonany tylko w euro. Natomiast koszt przelewu zagranicznego SEPA powinien się ograniczyć do kilku- kilkunastu złotych w zależności od banku i kanału dostępu (np. w mBanku przelew zagraniczny w Sepa to opłata 5 zł). Czas realizacji przelewu za granicę w tym systemie to około 3 dni.

Przy zlecaniu przelewu ważna jest precyzja i dokładność. Nie można się pomylić – ani w numerze rachunku, ani w danych odbiorcy, ani w kwocie, jaką chcemy przelać. Brak precyzji może bowiem być bardzo kosztownym błędem, koszty przelewów przede wszystkim zagranicznych mogą znacząco wzrosnąć.

Koszt przelewu zagranicznego i krajowego - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
3 na 5
1 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (4 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
Pawe Pawe
19.07.2014. 13:05

Wole alternatywne rozwiazania

Jest wiele firm ktore transferuja pieniadze do Polski za wiele mniej niz banki, to dlaczegoby z nich nie skorzystac? Transfer24, Sami Swoi, England... Jest tego bardzo duzo mozna wybierac dla kazdego cos dopasowanego. Transfer24 oplata 0,95 funta przy niskich przelewach england za darmo powyzej 100 funtow, a ponizej 3 funty z tego co pamietam. To po co korzystać z banku?


iza iza
22.04.2012. 22:29

Czytanie ze zrozumieniem

Koszt 5 zł jest podany w przypadku przelewania w euro, a nie funtach. W przypadku innych walut banki mają inny taryfikator.


Ewelina Ewelina
21.04.2012. 15:07

czy to prawda

mam taki problem mój maz pracuje w holandi i ma tam zalozone konto w banki ING i przysłał mi karte do bankomatu polskiego ING ale dowiedzial sie ze w polsce biora wysoka prowizje 200zl za kazdy wypłacone pieniadze czy to prawda prosze o pomoc Ewelina


Elbieta Elbieta
31.03.2012. 20:47

koszty przelewĂłw zagranicznych

5 zł ???? kiedy ? gdzie i od czego . Ostatnio po wielu nieudanych próbach udało mi się dokonać przelewu w funtach.Tak wpłacałam funty i funty przesyłałam. Od 400 funtów bank pobrał opłatę w wysokości 14,59 funtów nie nie złotych FUNTÓW. Coś tu jest nie tak tylko nie wiem jeszcze co to moje 1 w życiu konto walutowe.


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !