Konta bankowe · Lokaty · Jak nie stracić na lokacie?

Jak nie stracić na lokacie?

Opinie (2)

lokata konto

Lokaty antybelkowe odeszły już do lamusa. To zaś oznacza, że od zysków kapitałowych z lokat bankowych płacimy podatek. Dlatego warto pamiętać, że oprocentowanie lokat podawane jest brutto, czyli – od wypracowanego zysku trzeba odjąć 19 proc. podatku. To zaś sprawia, że przy obecnym poziomie inflacji, aby na depozycie nie stracić, musi on mieć oprocentowanie przynajmniej 4,81 proc. Inaczej nie ma mowy o zarobku, a jest – strata.

Jeśli zakładamy lokatę na kwotę 10 000 zł na 5 proc. w skali roku, po tym czasie dostaniemy 405 zł odsetek – realne oprocentowanie wynosi więc 4,05 proc. Tymczasem, o czym już mało kto pamięta, przez rok postępuje inflacja – ceny towarów i usług idą w górę. Na wiosnę 2012 roku wskaźnik inflacji wynosił ok. 4 proc. To zaś oznacza, że lokata na 5 proc. brutto, założona wiosną 2011 roku, z ledwością uchroniła nasze 10 tys. zł od straty! Jeśli inflacja utrzyma się na podobnym poziomie, tylko lokaty z oprocentowaniem 4,81 proc. i wyższym zapobiegną utracie oszczędności na wartości.

Gdybyśmy bowiem w tej chwili ulokowali pieniądze na lokacie 4 proc. brutto, po roku otrzymamy 10324 zł. Tyle tylko, że na skutek inflacji koszyk towarów, za które dziś płacimy 10 tys. zł, będzie za rok kosztował 10390 złotych. Stracimy – realnie – 66 złotych.

Na rynku jest sporo lokat z oprocentowaniem wyższym niż 5 proc. Mniejsze banki oferują lokaty nawet z odsetkami na poziomie 6 proc. (lub nieco powyżej). Nie należy się obawiać ich stabilności – wszystkie banki mają takie same gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, więc pieniądze są bezpieczne. W dodatku są to instytucje od lat działające na polskim rynku, i dzięki temu – wiarygodne. Umożliwiają też zakładanie lokat przez Internet, co jest rozwiązaniem wygodnym i bardziej korzystnym.

Jak nie stracić na lokacie? - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
1.75 na 5
4 głosów
1 2 3 4 5Opinie, oceny, komentarze (2 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
Misiek Misiek
01.12.2016. 07:42

zysk

Prawda jest taka, że nikt nie zadba o Twoje pieniądze lepiej niż Ty sam! I dopóki sam nie zacząłem się rozwijać w temacie inwestowania to żadna złota recepta nie zadziałała... Na start, wiele przydatnych informacji znalazłem tutaj


kakus kakus
23.09.2013. 12:51

re

Jak nie stracić? Nie włożyć pieniędzy w lokatę, bo to nic nie daje. Nie zarobicie w ten sposób pieniędzy. Najlepszą kasę w dalszym ciągu robi się na halach magazynowych, generalnie nieruchomościach pod inwestycję. Jartom ma teraz nawet wolne hale ze stref ekonomicznych, to na takich zasadach można zarobić najlepsze pieniądze.


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


7 + 9 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !