Konta bankowe · Podstawowe opłaty w kontach bankowych

Podstawowe opłaty w kontach bankowych

Opinie (0)

opłaty

Prowadzenie konta, przelewy, używanie karty debetowej, prowizja za przyznanie limitu w koncie, operacje zlecane w oddziale lub przez bankową infolinię – lista opłat bankowych jest naprawdę długa. I zawsze warto dokładnie przestudiować tabelę opłat i prowizji w swoim banku, żeby nie być zaskoczonym wysokością miesięcznych kosztów prowadzenia rachunku. Jakie opłaty banki pobierają najczęściej?

Opłata za prowadzenie konta

Banki pobierają za to od zera do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Wszystko zależy od banku, od rodzaju konta i od regulaminu konta. Darmowe są konta najprostsze – internetowe, konta dla młodzieży, konta studenckie i konta dla seniorów. Oferują podstawowy standard usług, za wiele opcji trzeba dodatkowo zapłacić, jeśli klient chce z nich korzystać. Przynajmniej w części kont płatne, i to słono, są np. operacje wykonywane w oddziale. Np. w Banku Pekao SA posiadacz konta internetowego za przelew zlecony w oddziale zapłaci 9,99 zł. Właściciele innych kont za tę samą operację płacą 4,99 zł. Dwa razy wyższa jest też opłata za korzystanie z telefonicznego serwisu (z udziałem konsultanta) – 4 złote, podczas gdy posiadacze pozostałych rachunków płacą 2 złote. Konto internetowe może więc być darmowe i oszczędne tylko wtedy, gdy korzystamy z niego przez Internet.

Wiele banków uzależnia pobieranie opłat od dotrzymania warunków prowadzenia danego typu konta . Np. w Citibanku klient może wybrać między rachunkiem internetowym (darmowym bez żadnych warunków) i trzema rodzajami kont: CitiKonto, CitiOne i CitiGold. Np. w przypadku konta CitiGold wymagane miesięczne wpływy wynoszą 12 tysięcy złotych. Jeśli w jakimś miesiącu są niższe, bank pobierze 100 złotych opłaty za prowadzenie rachunku. Jeśli klient ma takie wpływy, lub wyższe – za prowadzenie konta nie płaci nic.

Opłata za wydanie i użytkowanie karty do konta

Za wydanie karty debetowej, którą możemy płacić w sklepach i wypłacać gotówkę z bankomatów, zwykle nie płacimy nic. Ale już za jej używanie banki często naliczają co miesiąc pewną opłatę. To, czy ściągną ją z naszego konta czy nie, zależy przede wszystkim od tego, czy z karty rzeczywiście korzystamy. Wystarczy bowiem wykonać jedną lub kilka transakcji (szczegóły ustala każdy bank), by za kartę nie płacić wcale – lub by opłata była symboliczna. Progi zniesienia czy redukcji opłat nie są wysokie. Np. ING Bank Śląski za używanie karty zbliżeniowej VISA pobiera co miesiąc 7 złotych opłaty. Ale wystarczy wykonać w cyklu rozliczeniowym transakcje bezgotówkowe za 100 złotych, żeby bank opłaty nie pobrał!

Prowizje za przelewy

Przelewy wykonywane w ramach jednego banku w zdecydowanej większości banków są bezpłatne. Przelewy krajowe (zewnętrzne) również mogą być bezpłatne – jeśli wykonujemy je sami przez Internet lub automatyczny serwis telefoniczny. Ale np. w Pekao SA wykonanie przelewu, potwierdzanego SMS-em przysyłanym przez bank kosztuje 0,20 zł miesięcznie – taką opłatę pobiera bank za każde hasło przysłane do klienta.

Opłaty za wpłaty i wypłaty gotówki

Wypłacanie gotówki w oddziale banku na ogół nie wiąże się z żadnymi opłatami. Bez prowizji można wpłacać gotówkę także we wpłatomatach należących do banku. Wypłaty gotówki z bankomatów mogą się już wiązać z niemałymi opłatami. Część banków – przynajmniej w przypadku kont z rozbudowanymi pakietami usług dodatkowych – oferuje bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w całym kraju. Standardem są jednak bezpłatne wypłaty z bankomatów należących do banków i przynajmniej jednej z sieci bankomatów niezależnych (np. Euronet). Za korzystanie z pozostałych bankomatów trzeba płacić – najczęściej prowizja wynosi kilka złotych.

Pozostałe opłaty bankowe

Warto też pamiętać, że oprócz standardowych opłat banki mają całą listę takich, które nie są stosowane często – ale jednak trzeba o nich wiedzieć. Np. Bank Pekao pobierze od nas opłatę w wysokości 35 złotych, jeśli zamkniemy konto przed upływem 90 dni od podpisania umowy. W PKO BP za tę samą operację zapłacimy od 20 do 100 złotych (w zależności od konta) – również obowiązuje 90-dniowy termin. Zamknięcie konta przed upływem 12 miesięcy może klienta Getin Banku kosztować 99,9 zł.

Podstawowe opłaty w kontach bankowych - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
5 na 5
1 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !