Konta bankowe · Polecenie zapłaty - na czym polega i czy opłaca się z niego korzystać?

Polecenie zapłaty - na czym polega i czy opłaca się z niego korzystać?

Opinie (0)

polecenie zapłaty

Polecenie Zapłaty to automatyczna forma regulowania powtarzających się płatności, niezależnie od kwoty oraz ich częstotliwości. Płatnik (czyli klient) wyraża zgodę, by wierzyciel obciążał jego rachunek należnością za usługę. Faktury klient nadal otrzymuje, ale nie musi już pamiętać o ich opłaceniu – tym zajmuje się bank.

W ten sposób można regulować np. rachunki za usługi telekomunikacyjne, abonament płatnej telewizji, rachunki za energię elektryczną, cieplną i gaz, czynsz, raty pożyczek. Banki, które ściągają z konta ratę kredytu hipotecznego, też najczęściej robią to w postaci polecenia zapłaty – klient podpisując umowę z bankiem, równocześnie wyraża zgodę by bank w określonym dniu pobierał pieniądze z jego konta.

Oczywiście – płatnik ma możliwość kontrolowania płatności. Jeśli rachunek zostanie nadmiernie obciążony, każdy płatnik ma 30 dni na odwołanie – bez podania przyczyn – każdej płatności. Jeśli klient złoży taki wniosek bank zwraca kwotę wraz z odsetkami na jego rachunek. To wygodne rozwiązanie np. w przypadku otrzymania błędnej faktury.

Wierzyciele – firmy, które świadczą usługi, pożyczkodawcy etc. cenią polecenie zapłaty przede wszystkim za to, że gwarantuje terminową spłatę należności. Klientów, którzy decydują się na tę formę płatności uważają za wyjątkowo wiarygodnych – niektórzy oferują razem z poleceniem zapłaty bonusy, np. w postaci darmowych usług.

Jak uruchomić polecenie zapłaty?

Płatnik wyraża pisemną zgodę wierzycielowi na tego typu rozliczenia, wraz z numerem rachunku który ma być obciążany płatnościami. Wierzyciel z kolei dostarcza zgodę do banku w którym prowadzisz rachunek. Dzięki tej zgodzie Twój bank będzie kontrolował czy dana firma ma prawo rozliczyć Twoje rachunki. 

Druk polecenia zapłaty czyli formularze zgody na obciążenie rachunku znajdują się na stronach internetowych firm lub w ich biurach obsługi klienta. Wystarczy je dokładnie wypełnić, podpisać (podpis musi być zgodny ze wzorem podpisu złożonym w banku).

Warto pamiętać, że polecenie zapłaty jest dość tanią, a w niektórych bankach – wręcz darmową – opcją regulowania zobowiązań. Nic nie zapłacimy za transakcje dokonywane przez polecenie zapłaty m.in. w Citi Banku, Millenium Banku, Raiffeisen Banku, Deutsche Banku, Lukas Banku. W bankach, które opłaty pobierają, wynoszą one zwykle nie więcej niż złotówkę. Wyjątkiem jest BNP Paribas, w którym opłata wynosi 2 złote. Jednak banki naliczają dodatkowe opłaty za bardziej skomplikowane przypadki. Jeśli np. zabraknie nam pieniędzy na koncie na pokrycie zobowiązania, Deutsche Bank naliczy prowizję – 3 złote. W Banku Millenium tyle samo zapłacimy za odwołanie transakcji albo cofnięcie zgody.

Polecenie zapłaty - na czym polega i czy opłaca się z niego korzystać? - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
4 na 5
5 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


5 + 7 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !