Konta bankowe · Porady · Czy warto korzystać z debetu w koncie?

Czy warto korzystać z debetu w koncie?

Opinie (2)

limi i debet

Debet w koncie to kredyt , który bank nam przyznał – najczęściej na rok, ale zwykle debet jest bez problemu odnawiany przez bank. Nie musimy składać nawet wniosku w tej sprawie. Jeśli nie zajdą nadzwyczajne okoliczności bank nie cofa debetu (taką okolicznością może być jednak brak regularnych wpływów na konto).

Bank ustala limit kredytowy na koncie indywidualnie. Klientom bez żadnej historii kredytowej nie zaproponuje debetu w momencie otwierania konta, ale już po pierwszym wpływie z tytułu wynagrodzenia można się takiej propozycji debetu (na początek niewielkiego) spodziewać. Klienci z długim stażem i bardzo dobrą historią kredytową mogą liczyć na debet w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (i więcej, ale to w przypadku najlepiej zarabiających – niektóre banki oferują debety nawet w wysokości ponad 100 tysięcy złotych). Po sześciu miesiącach regularnych wpływów na rachunek bank może przyznać kredyt w wysokości sześciokrotności wynagrodzenia (ale to jest uzależnione od zdolności kredytowej klienta). Za przyznanie kredytu zapłacimy prowizję (1-3 proc. kwoty). Banki pobierają też prowizję za prolongatę debetu.

Oczywiście – debet jak każdy kredyt jest oprocentowany (od 11 do nawet 20 proc. w skali roku, w zależności od banku, od wysokości kredytu, od rodzaju konta z jakiego korzysta klient). Plusem jest to, że każde pojawienie się nowych środków na rachunku niweluje lub przynajmniej zmniejsza wysokość kredytu. Płacimy więc za faktycznie wykorzystywane środki, nie za całą sumę.

Z debetu, jak z każdego kredytu, trzeba korzystać rozsądnie. To dobry sposób na zapewnienie środków w różnych podbramkowych sytuacjach (kredyty gotówkowe są z reguły droższe). Jeśli przypuszczamy, że będziemy z debetu korzystać obficie – warto wybrać bank, który oferuje najlepsze warunki (czyli np. najniższe oprocentowanie).

Nie należy mylić debetu z saldem. Jeśli bank przyznał nam 20 tysięcy debetu, a saldo na koncie wskazuje, że mamy do dyspozycji 21 tysięcy złotych – własnych pieniędzy mamy 1 tysiąc. Pieniądze wydane ponad tę sumę sprawią, że znajdziemy się pod kreską i będziemy musieli zacząć płacić odsetki od pożyczonych w banku pieniędzy.
Opinie, oceny, komentarze (2 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
ygrid ygrid
24.03.2017. 20:02

debet

Wszystko zależy od tego w jaki sposób korzysta się z konta i do czego. Jak ktoś ma problemy ze zrozumieniem pojęcia debetu to polecam zajrzeć na przykład do tego słowniczka Ja ostatnio korzystam z debetu na koncie i przyznam, że żałuję, że wcześniej jakoś przed tym stroniłem bez jasnego powodu.


patel patel
03.09.2015. 13:30

Debet firmowy

Ja mam debet na koncie firmowym w Idea Banku i to jest rewelacyjne rozwiązanie. Czasami potrzeba na coś szybko kasy, którą i tak odda się za kilka dni :)


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


2 + 5 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !