Konta bankowe · Porady · Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Opinie (1)

bankomat

Używanie bankomatu wydaje się bardzo prostą rzeczą. Ale zbyt często zachowujemy się przy nich lekkomyślnie. Np. zabieramy kartę, ale zostawiamy w maszynie pieniądze (a jeszcze częściej – wydrukowane pokwitowanie). Albo zapisujemy kod PIN wprost na karcie płatniczej. Niemożliwe? Ależ tak!

Najbardziej oczywiste są kradzieże , które nie mają nic wspólnego z wejściem w posiadanie PIN przez osobę nieupoważnioną. Najbardziej banalna rada, dotycząca korzystania z bankomatów sprowadza się do tego, by nie podejmować pieniędzy o zmroku (lub w nocy), i to w dodatku w ciemnych, mało uczęszczanych miejscach. Zdecydowanie lepiej, gdy musimy wypłacić gotówkę wieczorem, zrobić to w najbardziej ruchliwym punkcie – spada prawdopodobieństwo, że napadnie nas rabuś ukryty w krzakach.

Najbezpieczniej pieniądze wydaje się wybierać z bankomatu ustawionego w placówce banku (są takie, dostępne przez 24 godziny na dobę, ustawione w przedsionkach placówek, drzwi można otworzyć od zewnątrz przy pomocy karty).

Jeszcze bardziej niebezpieczne – bo mogące prowadzić do utraty wszystkich środków na koncie – są metody dalekie od bezpośredniego przymusu.

Szczególnie na swoje karty w momencie korzystania z bankomatu powinny uważać osoby, których karty mają pasek magnetyczny, i to na nim „zakodowane” są wszelkie informacje o „plastiku”. Trzeba wtedy uważać, czy przy okienku, do którego wsuwa się kartę, nie jest umieszczona nakładka, zainstalowana przez złodzieja, skanująca dane karty (skimming).

Jeśli nie zauważymy nakładki, a złodziej pozna nasz PIN (np. dzięki zamontowanej przy bankomacie kamerce), wówczas mamy naprawdę spory problem. Dobrą radą jest zakrywanie drugą dłonią klawiatury podczas wpisywania PIN. Jeszcze lepszą – korzystanie z tych samych bankomatów – łatwiej wytropić ewentualne zmiany w wyglądzie.

Są też inne sposoby kradzieży. „Na blaszkę” - złodziej wsadza do okienka wydającego pieniądze blaszkę. Gdy z maszyny powinny wysunąć się pieniądze, bankomat.. przestaje działać. Złodziej, gdy tylko zdenerwowany użytkownik maszyny odejdzie, (np. do banku, albo zatelefonować o pomoc do instytucji), wyciąga pieniądze, i blaszkę.

Inna metoda to „pętla libańska” . Kawałek tasiemki blokuje kartę w czytniku. Złodziej kręcący się przy bankomacie oferuje pomoc, podpowiada np. aby jeszcze raz wpisać PIN (i patrzy na ręce). Gdy i to nie działa – kolejna rada to odejście od bankomatu i udanie się do banku. Gdy zdenerwowany człowiek odchodzi, złodziej wyjmuje kartę za pomocą „pętli”. Zna PIN – może więc się nią swobodnie posłużyć.

Trzeba zapamiętać, by w razie jakichkolwiek problemów z bankomatem nie oddalać się od niego. Na maszynie zawsze są numery, pod jakimi można zgłosić problem – i trzeba postępować zgodnie z otrzymanymi przez telefon instrukcjami.




Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
marek marek
02.09.2011. 00:13

Opinia

Największy bład ludzi to zapisywanie pinu gdzieś na dokumentach, pin trzeba poprostu zapisać sobie w głowie i tyle


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


6 + 2 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !