Konta bankowe · Porady · Jak tanio i bezpiecznie przesłać pieniądze za granicę?

Jak tanio i bezpiecznie przesłać pieniądze za granicę?

Opinie (1)

złote

Pieniądze można wysłać w kopercie. Lecz bynajmniej nie zwykłym listem! Poczt Polska oferuje klientom usługę – list wartościowy . To przesyłka z zadeklarowaną zawartością, którą mogą również być pieniądze. Uwaga! Jeśli chcemy nadać gotówkę, kopertę zaklejamy dopiero w obecności pracownika poczty. Przed nadaniem listu trzeba jednak dowiedzieć się, czy do danego kraju możemy nadać gotówkę – bo są kraje, które zabraniają przesyłania banknotów w listach wartościowych (takim krajem jest np. Australia).

List wartościowy ma jednak wady. Za priorytetową przesyłkę z potwierdzeniem odbioru o zadeklarowanej wartości 2 tys. zł, którą wyślemy do dowolnego kraju europejskiego, Rosji lub Izraela zapłacimy 52,30 zł. Wiele osób decyduje się więc na przesyłanie pieniędzy listem zwykłym. Należy pamiętać, że jest to dość ryzykowne - jeśli przesyłka dotrze do adresata uszkodzona nie będziemy mogli dochodzić swoich praw, nawet jeśli ją ubezpieczymy czy nadamy jako przesyłkę za potwierdzeniem odbioru. Jeśli odbiorca otrzyma „pustą kopertę”, nadawcę czeka żmudna i długa procedura reklamacyjna, która w dodatku rzadko kończy się sukcesem, a straty nie pokryje nawet ubezpieczenie, bo w większości przypadków przesyłanie pieniędzy listem jest sprzeczne z warunkami świadczenia usług przez pocztę.

Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem byłby przelew bankowy . Ale to rozwiązanie nie cieszy się dużą popularnością, ze względu na spore koszty związane z realizacją przelewów. W niektórych krajach są jednak możliwości realizacji bezpłatnych przelewów. Np. Bank of Ireland nie pobiera opłat za przelew aż do kwoty 50.000 euro, jeśli podany zostanie numer rachunku beneficjenta w formacie IBAN oraz kod SWIFT docelowego banku. Zaś Polacy, którzy przebywają w jednym z krajów skandynawskich mogą się zainteresować ofertą banku Nordea, który pod nazwą Nordea Private Transfer zapewnia możliwość bezpłatnego przesyłania środków pomiędzy rachunkami należącymi do tej samej osoby fizycznej, prowadzonymi w tej samej walucie, w ramach grupy Nordea.

Innym pomysłem jest powierzenie własnej karty płatniczej i PIN osobie przebywającej za granicą (jeśli robimy to za pośrednictwem poczty czy przesyłki kurierskiej, lepiej nie przesyłać ich łącznie). Co prawda, przekazywanie karty i PIN do własnego konta nie jest rozsądnym rozwiązaniem, ale jeśli dotyczy najbliższej osoby, do której mamy zaufanie, albo konto jest stworzone z myślą o tej osobie i zasilane pieniędzmi przeznaczonymi wyłącznie dla niej – można rozważyć taką opcję. Gdy decydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba wybrać bank, który zapewnia możliwość bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów za granicą. Takie usługi w przypadku krajów skandynawskich oferuje oczywiście Nordea, zaś klienci Deutsche Banku mogą korzystać nie tylko z usług tego giganta, obecnego w większości krajów Europy, ale także całej grupy Deutsche Banku (czyli np. BNP Paribas). Jest jeszcze jeden warunek, którego spełnienie gwarantuje sukces całej operacji: karta wydana do konta musi nosić znak międzynarodowej organizacji płatniczej (MasterCard, Visa to najpopularniejsze z nich).

Innym rozwiązaniem, z użyciem karty, jest wysłanie osobie którą chcemy wspomagać finansowo karty przedpłaconej, na okaziciela. To całkowicie bezpłatne rozwiązanie – kartę możemy zasilić dopiero w momencie, gdy adresat będzie miał ją w ręką. Obdarowany będzie mógł dokonywać taką kartą transakcji bezgotówkowych, które nie są obciążone prowizją.

Z zagranicy można również przekazywać pieniądze, korzystając z usług pośredników spoza sektora bankowego. W Wielkiej Brytanii i Irlandii – najważniejszych celach polskiej emigracji – działa kilka przedsiębiorstw, świadczących takie usługi dla Polaków. Mimo wygody (obsługa w języku polskim, łatwa dostępność), warto jednak pamiętać że działają one zupełnie poza sektorem instytucji finansowych i ryzyko korzystania z ich usług spoczywa niemal w 100 proc. na klientach. Mówiąc wprost – można trafić na pośrednika uczciwego, który dotrzyma warunków umowy i równie dobrze na takiego, który zniknie z pieniędzmi klientów.

Jak działają tacy pośrednicy? Klient wpłaca środki w kasie firmy lub na podany rachunek bankowy w brytyjskim banku. W placówce firmy, przez telefon lub SMS-em podaje dane odbiorcy przekazu w Polsce. I odbiorca otrzymuje pieniądze. Diabeł tkwi w szczegółach, a konkretnie – w kursie, po jakim przeliczana jest kwota przekazywana do Polski. Niestety, kursy oferowane przez pośredników odbiegają bardzo – na niekorzyść klientów – od tych oferowanych choćby przez banki.
Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
Kris Kris
23.01.2015. 13:01

Polecam Transferwise

Ja polecam Transferwise Korzystałem już z kilku "pośredników" i ostatnio zacząłem wysyłać tylko Transferwise, bo jak się okazało mozolne przeszukiwania i przeliczania na wszelkie sposoby nie wiele dają. Oni mają najlepszy i najaktualniejszy (rzeczywisty) kurs funta, a opłaty takie same jak wszystkie inne firmy... Kasa na drugi dzień, mało formalności, i często dają bonusy - darmowe przelewy.... Zaloguj się po darmowy transfer: https://transferwise.com/u/0dcdab - macie pierwszy przelew za DARMO! Zawsze warto się zorientować, ja też szukałem, ale uważam że zdecydowanie najlepiej wychodzi z nimi:)


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !