Konta bankowe · Porady · Kiedy opłaca się załoĹźyć konto walutowe?

Kiedy opłaca się założyć konto walutowe?

Opinie (1)

waluta

Z pewnością konto walutowe nie jest rozwiązaniem dla osób, które za granicę wyjeżdżają sporadycznie – np. tylko raz w roku na wakacje, i to niekoniecznie oczywiście do krajów strefy euro, ale też Turcji czy Egiptu. Ale właśnie w okresie wakacji klienci banków zaczynają intensywniej dowiadywać się o korzyści, płynące z posiadania konta walutowego. Powód? Chęć ograniczenia strat z powodu niekorzystnych różnic kursowych i opłat podczas dokonywania transakcji w obcych walutach.

Jednak pierwsza trudność pojawia się już na etapie szukania dobrej oferty bankowej. Co prawda konto walutowe możemy założyć niemal w każdym banku, ale tylko nieliczne wydają kartę debetową, która jest rozliczana w walucie rachunku . A posiadanie konta bez takiej karty, którą można płacić za zakupy, czy wypłacać gotówkę, dla osób które rachunek walutowy zakładają jedynie na potrzeby zagranicznych wojaży, jest po prostu bez sensu. Konto w euro wraz z kartą debetową do niego można założyć w tej chwili w dziewięciu bankach. Zdecydowanie mniej popularne są rachunki w dolarach i funtach brytyjskich.

Eksperci doradzają, by dobrze przemyśleć założenie rachunku walutowego – nawet w przypadku, gdy dostaniemy ofertę konta z kartą. Posiadanie konta walutowego wiąże się z opłatami – za prowadzenie rachunku lub za kartę. Jeśli często podróżujemy za granicę, lub często kupujemy przez Internet w zagranicznych serwisach – założenie konta ma sens . I to pod warunkiem, że nasze transakcje będą się mieścić w jednym obszarze walutowym.

 

Citi Handlowy i Bank HSBC umożliwiają swoim klientom używanie karty wydanej do ROR złotówkowego również do konta walutowego w przypadku wyjazdów zagranicznych. Wystarczy dyspozycja, i karta na określony czas zostaje „przepięta” do rachunku walutowego. A ponieważ za używanie karty wydanej do konta złotówkowego klienci nie płacą (jeśli mają regularne wpływy na rachunek i aktywnie korzystają z karty), mogą za granicą również korzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie walutowym bez spreadu. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone dla bardziej zamożnych klientów – obydwa banki nastawiają się na obsługę klientów, których dochody zdecydowanie przekraczają średnią krajową. Warto również pamiętać, że w przypadku wypłat z bankomatu za granicą opłata może być tak samo wysoka, jak w przypadku rachunków złotówkowych. Może nawet sięgnąć 4 proc. wypłacanej kwoty.

Bezprowizyjne wypłaty z zagranicznych bankomatów kartą do rachunku walutowego udostępnia Bank HSBC, mBank i dla dwóch pierwszych wypłat w miesiącu Kredyt Bank.

Tym, którzy wyjeżdżają za granicę sporadycznie, zdecydowanie bardziej opłaca się założyć konto osobiste w banku, który oferuje bezpłatną wypłatę z bankomatów na całym świecie. Takie konta mają w ofercie m.in. Alior Bank, Deutsche Bank, mBank .
Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
strzyga strzyga
28.11.2011. 00:54

Nie zakładajcie konta walutowego w PKO

Przestrzegam przed tym bankiem, obsługa fatalna, źle oznakowane okienka przy których stoimy godzinę w kolejce, żeby się dowiedzieć, że naszą sprawę powinniśmy załatwić w okienku obok mimo że okienka te oznakowaniami się nie różnią. Spóźniają się też z księgowaniem. Od daty otrzymania pieniędzy do daty zaksięgowania potrafią minąć 3-4dni nawet jeśli to środek tygodnia, a co za tym idzie dostajemy swoje pieniądze później niż powinniśmy i nasze przelewy wysyłane są z opóźnieniem co w przypadku rachunków może kończyć się odsetkami z racji zapłaty po terminie. Wpłatomaty i bankomaty są wiecznie zepsute i nikt nie zadaje sobie trudu, żeby je naprawić mimo zgłoszeń. Jeszcze raz ostrzegam NIE ZAKŁADAJCIE KONT W TYM BANKU szkoda Państwa nerwów i czasu, a proszę mi wierzyć natracicie ich sporo.


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !