Konta bankowe · Porady · Lokata z połączona z funduszem: uwaga na ryzyko

Lokata z połączona z funduszem: uwaga na ryzyko

Opinie (0)

wzrost

Banki proponują wysoko oprocentowane lokaty połączone z inwestycją w jednostki funduszy. Uwaga! Te produkty są związane z ryzykiem inwestycyjnym i de facto nie są produktami oszczędnościowymi. Istotą tych ostatnich jest bowiem pełna gwarancja otrzymania w całości ulokowanych pieniędzy i określonego w umowie zysku.

Jednak banki oferują też lokaty połączone z innymi produktami – z ubezpieczeniem, lokaty strukturyzowane czy lokaty połączone z funduszami inwestycyjnymi. Reklamy kuszą zyskiem wyższym niż na standardowej lokacie. Niestety, niektóre produkty zamiast zysku przynoszą klientom stratę. Najczęściej banki oferują lokaty połączone z funduszem inwestycyjnym. Konstrukcja produktów nie jest skomplikowana – część pieniędzy (połowa, albo 25 proc.) wpłacana jest na lokatę zapewniającą zysk. Pozostała część inwestowana w jednostki funduszy.

Teoretycznie klient ma zapewniony wysoki zysk z lokaty (nierzadko sięgający, przynajmniej w reklamach 10 proc.), dodatkowo „lokata” kusi zyskiem z inwestycji w fundusze. Czas trwania lokaty to 6 miesięcy do nawet 3 lat. Zwykle bank wymaga depozytu przynajmniej kilkutysięcznego. Klient, decydując się na produkt, może wybrać fundusze, w jakich ulokuje inwestycyjną część swoich pieniędzy.

Może się jednak zdarzyć, że lokata z funduszem inwestycyjnym żadnego zysku nie przyniesie. Zawsze warto dokładnie przeczytać szczegóły oferty – zdarza się bowiem, że reklamowane wysokie gwarantowane oprocentowanie obowiązuje na przykład przez krótki okres. Czasami te wysokie stawki uzależnione są od wysokości lokowanej kwoty. Zaś stopy zwrotu z części zainwestowanej w fundusze nie da się w ogóle z góry określić .

Zysk jest gwarantowany tylko z części lokacyjnej wkładu. Środki wpłacone na część inwestycyjną nie podlegają też ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego .

Wadą lokaty z funduszem jest też konieczność zamrożenia środków . Zrywając zwykłą lokatę, klient ryzykuje tylko utratę wypracowanych odsetek. W przypadku lokaty z funduszem część wpłaconą na lokatę klient może co prawda zerwać (tracąc odsetki), ale umorzenie środków zainwestowanych w fundusze przed czasem może pociągnąć za sobą konieczność uiszczenia wysokiej prowizji.

Wniosek? Produkt taki jest kierowany głównie do klientów oczekujących wyższych zysków niż na standardowych depozytach ale gotowych też ponieść ryzyko inwestowania . Bank proponuje klientowi atrakcyjnie oprocentowaną lokatę, ale w zamian wymaga zainwestowania większej kwoty w fundusze. Bank dopłaca zwykle do lokaty, ale zarabia na prowizjach pobieranych od klienta za zakup lub umorzenie jednostek funduszy. Zaś ryzyko związane z inwestycją jest po stronie klienta. Jeśli trafi na dobrą koniunkturę, może zarobić więcej niż na lokacie. Jeśli nie – może stracić.




Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


2 + 4 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !