Lokata z poĹÄ czona z funduszem: uwaga na ryzyko
Banki proponujÄ wysoko oprocentowane lokaty poĹÄ czone z inwestycjÄ w jednostki funduszy. Uwaga! Te produkty sÄ zwiÄ zane z ryzykiem inwestycyjnym i de facto nie sÄ produktami oszczÄdnoĹciowymi. IstotÄ tych ostatnich jest bowiem peĹna gwarancja otrzymania w caĹoĹci ulokowanych pieniÄdzy i okreĹlonego w umowie zysku.
Jednak banki oferujÄ teĹź lokaty poĹÄ czone z innymi produktami â z ubezpieczeniem, lokaty strukturyzowane czy lokaty poĹÄ czone z funduszami inwestycyjnymi. Reklamy kuszÄ zyskiem wyĹźszym niĹź na standardowej lokacie. Niestety, niektĂłre produkty zamiast zysku przynoszÄ klientom stratÄ. NajczÄĹciej banki oferujÄ lokaty poĹÄ czone z funduszem inwestycyjnym. Konstrukcja produktĂłw nie jest skomplikowana â czÄĹÄ pieniÄdzy (poĹowa, albo 25 proc.) wpĹacana jest na lokatÄ zapewniajÄ cÄ zysk. PozostaĹa czÄĹÄ inwestowana w jednostki funduszy.
Teoretycznie klient ma zapewniony wysoki zysk z lokaty (nierzadko siÄgajÄ cy, przynajmniej w reklamach 10 proc.), dodatkowo âlokataâ kusi zyskiem z inwestycji w fundusze. Czas trwania lokaty to 6 miesiÄcy do nawet 3 lat. Zwykle bank wymaga depozytu przynajmniej kilkutysiÄcznego. Klient, decydujÄ c siÄ na produkt, moĹźe wybraÄ fundusze, w jakich ulokuje inwestycyjnÄ czÄĹÄ swoich pieniÄdzy.
MoĹźe siÄ jednak zdarzyÄ, Ĺźe lokata z funduszem inwestycyjnym Ĺźadnego zysku nie przyniesie. Zawsze warto dokĹadnie przeczytaÄ szczegĂłĹy oferty â zdarza siÄ bowiem, Ĺźe reklamowane wysokie gwarantowane oprocentowanie obowiÄ zuje na przykĹad przez krĂłtki okres. Czasami te wysokie stawki uzaleĹźnione sÄ od wysokoĹci lokowanej kwoty. ZaĹ stopy zwrotu z czÄĹci zainwestowanej w fundusze nie da siÄ w ogĂłle z gĂłry okreĹliÄ .
Zysk jest gwarantowany tylko z czÄĹci lokacyjnej wkĹadu. Ĺrodki wpĹacone na czÄĹÄ inwestycyjnÄ nie podlegajÄ teĹź ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego .
WadÄ lokaty z funduszem jest teĹź koniecznoĹÄ zamroĹźenia ĹrodkĂłw . ZrywajÄ c zwykĹÄ lokatÄ, klient ryzykuje tylko utratÄ wypracowanych odsetek. W przypadku lokaty z funduszem czÄĹÄ wpĹaconÄ na lokatÄ klient moĹźe co prawda zerwaÄ (tracÄ c odsetki), ale umorzenie ĹrodkĂłw zainwestowanych w fundusze przed czasem moĹźe pociÄ gnÄ Ä za sobÄ koniecznoĹÄ uiszczenia wysokiej prowizji.
Wniosek? Produkt taki jest kierowany gĹĂłwnie do klientĂłw oczekujÄ cych wyĹźszych zyskĂłw niĹź na standardowych depozytach ale gotowych teĹź ponieĹÄ ryzyko inwestowania . Bank proponuje klientowi atrakcyjnie oprocentowanÄ lokatÄ, ale w zamian wymaga zainwestowania wiÄkszej kwoty w fundusze. Bank dopĹaca zwykle do lokaty, ale zarabia na prowizjach pobieranych od klienta za zakup lub umorzenie jednostek funduszy. ZaĹ ryzyko zwiÄ zane z inwestycjÄ jest po stronie klienta. JeĹli trafi na dobrÄ koniunkturÄ, moĹźe zarobiÄ wiÄcej niĹź na lokacie. JeĹli nie â moĹźe straciÄ.
Credit Agricole Konto dla Ciebie - Warto zaĹoĹźyÄ? Jakie macie Opinie?:
Tami63 (AĹź siÄ bojÄ, Ĺźe coĹ siÄ zmieni na gorsze jak czytam te wszystkie negatywne opinie. Ja mam jak najlepsze zdanie o tym...)
Konto w mBANKu z PREMIÄ 650 zĹ - Warto zaĹoĹźyÄ?? ProszÄ o Opinie:
3gero (Mam konto w mbanku i jeĹli chodzi o dziaĹanie ich systemu bankowego to nigdy od 10 lat nie doĹwiadczyĹem Ĺźadnych probl...)
Konto w PKO BP - Warto zaĹoĹźyÄ? Wasze Opinie?:
Daria (Mam konto od kilkunastu lat. Od jakiegoĹ roku byĹy problemy po zmianie konta, pan Piotr D. Z KraĹnika zapewniaĹ, Ĺźe do...)
Konto Getin Bank Proste Zasady - warto zaĹoĹźyÄ? ProszÄ o opinie:
jola (Bardzo pozytywnie.â5% zwrotu na prostych zasadachâ to oferta specjalna dla osĂłb, ktĂłre nie posiadajÄ lub nie posiadaĹ...)