Konta bankowe · Porady · Zaginał przelew bankowy - co robić?

Zaginał przelew bankowy - co robić?

Opinie (0)

przelew

Takie sytuacje prawie się nie zdarzają, bo przekazywanie pieniędzy za pomocą przelewów jest bezpieczne i wygodne. Jednak, podobnie jak w reklamie, w życiu „prawie” czyni wielką różnicę. Czasami dochodzi do sytuacji, że pieniądze przelane – giną. Na szczęście, nigdy nie dzieje się tak, że giną bez śladu.

W tej chwili niemożliwa już jest praktycznie pomyłka – źle wpisany numer konta. System bankowy nie zaakceptuje źle wprowadzonego numeru rachunku, np. jeśli popełnimy tzw. czeski błąd. Pojawi się komunikat, że numer rachunku jest nieprawidłowy.

Częstą przyczyną „zagubienia” przelewu jest fakt, że odbiorca w międzyczasie zmienił konto. Nadawca zawsze więc powinien się upewnić, że dysponuje aktualnym numerem konta odbiorcy. Jednak jeśli wysłaliśmy pieniądze na nieaktualne konto, problem szybko sam się rozwiąże (szybko, to znaczy w ciągu kilku dni: bank odbiorcy przelewu nie przyjmie, wróci on do banku nadawcy, pieniądze zostaną z powrotem zaksięgowane na koncie tego, kto wykonał feralną operację).

Nie musimy się obawiać: stare konto nigdy nie zostaje „przydzielone” nowemu klientowi. Po zamknięciu konta nie będzie ono aktywowane, więc nie ma niebezpieczeństwa, że zamiast pana Kowalskiego przelaną sumę odbierze pan Ygrekowski. Nadawca błędnego przelewu w ciągu czterech dni powinien mieć zwrot pieniędzy na koncie. Chyba, że… stare konto nie zostało zamknięte, co się zdarza – albo na skutek niedopełnienia formalności przez właściciela konta, albo przez zaniedbanie pracownika banku, który nie wypełnił dyspozycji złożonej przez klienta.

Jeśli wykonaliśmy przelew, a potem okazało się, że odbiorca ma już inne konto i twierdzi, iż pieniędzy nie otrzymał, to on w pierwszej kolejności powinien upewnić się, czy aby na pewno konto zostało zamknięte. Bo może się zdarzyć, że na „starym” koncie jest całkiem nowy przelew.

Jeśli jednak pieniędzy na koncie odbiorcy nie ma, najlepiej jest złożyć reklamację w banku, z którego przelew wyszedł. Banki mają swoje sposoby na ustalenie, co stało się ze środkami. W tym wypadku trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo czasami wyjaśnienie sprawy może potrwać nawet kilkanaście dni.
Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


6 + 3 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !