Konta bankowe · Przeniesienie konta do innego banku - krok po kroku

Przeniesienie konta do innego banku - krok po kroku

Opinie (0)

przenoszenie konta bankowego

Operację przeniesienia konta warto poprzedzić dokładną analizą oferty rynkowej a także szczerą odpowiedzią na pytanie dotyczące własnych oczekiwań i tego, dlaczego dotychczasowe konto ich nie spełnia. Są klienci, którzy oczekują np., że bank nie będzie przysyłał monitów w sprawie przeterminowanego zadłużenia. Takich banków nie ma. Ale bez wątpienia w wielu przypadkach można znaleźć konto tańsze, lepszą obsługę, bardziej przyjazną bankowość internetową…

Słowem – plusy nowej oferty zrównoważą komplikacje, jakie towarzyszą procesowi jakim będzie przeniesienie konta ze starego banku do nowego banku. Bo przecież razem z kontem zamykamy karty, również kredyty. Musimy poinformować pracodawcę (a coraz częściej – pracodawców) o zmianie rachunku, przekazać informację do Urzędu Skarbowego. O konieczności nauki nowych PIN-ów, haseł, identyfikatorów do logowania w serwisie internetowym nawet nie warto wspominać.

Stopień skomplikowania operacji przeniesienia konta do innego banku zależy przede wszystkim od tego, z ilu produktów klient korzysta. Jeśli jest to tylko konto i karta płatnicza – problemu w zasadzie nie ma. Jeśli w koncie mamy debet, i korzystamy z karty kredytowej – nowy bank (po sprawdzeniu naszej wiarygodności kredytowej) przyzna nam takie same, albo nawet wyższe (nieco) limity. I sam przeprowadzi operację spłaty poprzedniego wierzyciela! W nowym banku wystarczy okazać wyciągi ze starego konta za trzy miesiące – i w zasadzie możemy cieszyć się nowymi produktami. Warto przy tym negocjować niższe oprocentowanie. A co najmniej – przyznanie kredytów w koncie i na karacie bez prowizji!

Jednak kredytu hipotecznego do nowego banku – z powodu zmiany rachunku bankowego – nie przeniesiemy. Jeśli w starym banku kredyt hipoteczny może być spłacany bez posiadania konta bankowego, pół biedy. Jeśli jednak nie – a to częsty przypadek, warto negocjować możliwość zamiany dotychczas posiadanego rachunku na darmowy, najprostszy rachunek, na który będą wpływać pieniądze potrzebne na spłatę rat kredytu.

Uwaga! Część banków nie zgodzi się na takie rozwiązanie bez zmiany umowy kredytowej i np. podwyższenia marży kredytu. W takiej sytuacji zmiana ROR-u raczej nie wchodzi w rachubę.

Kiedy najlepiej dokonywać przeniesienia konta do innego banku?

Najlepiej w takim terminie, żeby stary bank nie zdążył naliczyć nam żadnych nowych prowizji, np. za wydanie nowej karty kredytowej. Czyli konto najlepiej przenosić do nowego banku, co najmniej na trzy miesiące przed upływem ważności posiadanych kart (a miesiąc przed terminem, w którym bank prolonguje debet).

Jak przenieść konto do nowego banku - instrukcja krok po kroku

Gdy nadejdzie czas i chcemy wykonać przeniesienie naszego konta do innego banku, trzeba udać się do nowego banku (lub złożyć wniosek przez Internet, jeśli wybieramy konto internetowe). W tym drugim przypadku jednak negocjowanie na starcie wysokich limitów debetu czy na karcie kredytowej jest dość problematyczne – konta internetowe, darmowe, rządzą się własnymi prawami. Idąc do banku z zamiarem wynegocjowania debetu czy karty kredytowej trzeba zabrać ze sobą wyciągi z konta – niektóre wymagają wyciągów uwierzytelnionych przez stary bank, inne zadawalają się internetowymi wydrukami. Warto sprawdzić, czy nowy bank weźmie na siebie procedury zamknięcia starego konta wraz ze spłatą zobowiązań.

Gdy już założymy nowe konto, trzeba o tym fakcie powiadomić wszystkich, którzy wysyłają przelewy (pracodawcy, osoby którym wynajmujemy np. mieszkanie). Trzeba też zawiadomić urząd skarbowy, przez wysłanie formularza aktualizacyjnego NIP-3.

Jeśli nowy bank nie dokonuje za nas procedury zamknięcia starego konta – trzeba samemu zadbać o to, by do końca rozliczyć się z bankiem, który opuszczamy. I uzyskać z tego banku zaświadczenie o ostatecznym zamknięciu konta . To zabezpieczy nas przed niespodziankami – niemiłymi – w postaci naliczania opłat za prowadzenie de facto martwego rachunku.

Przeniesienie konta do innego banku - krok po kroku - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
3.75 na 5
16 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !