Konta bankowe · Rodzaje kart płatniczych

Rodzaje kart płatniczych

Opinie (0)

karta płatnicza

Karta bankomatowa, karta debetowa, karta obciążeniowa – to tylko niektóre rodzaje kart, jakie możemy otrzymać w banku. Część kart jest powiązana z rachunkiem.

Karta bankomatowa służy do wypłacania gotówki w bankomatach. Ale nie tylko – można również sprawdzać stan rachunku. Ale karta bankomatowa nie ma innych funkcji – nie można nią płacić, ani doładować konta telefonu komórkowego. Dlatego ten rodzaj karty bankowej praktycznie jest nieużywany. Banki łączą funkcje karty bankomatowej z kartą debetową. Jeden plastik służy i do wypłat z bankomatów, i do innych operacji.

Karta debetowa jest wydawana do rachunku bankowego – na życzenie klienta. Jeśli konto jest podstawowym rachunkiem, na które spływa wynagrodzenie, trudno sobie wyobrazić rezygnację z karty debetowej. Kartą można płacić za zakupy i usługi, wypłacać pieniądze z bankomatu – do wysokości stanu konta (wraz z limitem debetowym). Transakcje są rozliczane zaraz po otrzymaniu przez bank informacji o jej przeprowadzeniu. Karta wymaga autoryzacji – również dostępności żądanych środków. W wyniku autoryzacji zakładana jest blokada wysokości kwoty transakcji, co uniemożliwia przekroczenie salda rachunku.

Karta obciążeniowa , czyli charge’owa. Najczęściej wydawana jest do rachunku bankowego. Klient może przeprowadzać transakcje do wysokości przyznanego limitu (bez związku ze stanem rachunku). W określonym dniu bank sumuje transakcje i obciąża rachunek posiadacza karty. Tego dnia muszą się więc na koncie znajdować pieniądze na pokrycie salda karty obciążeniowej. Karta obciążeniowa jest więc mniej wygodnym rozwiązaniem niż karta kredytowa, bo zadłużenie musi być spłacone w całości. Jednocześnie – jest narzędziem bardziej dyscyplinującym osobiste czy firmowe finanse.

Karta kredytowa nie jest związana z kontem osobistym. Bank przyznaje klientowi limit - posiadacz karty może zawierać transakcje bezgotówkowe i pobierać gotówkę w bankomatach. Raz w miesiącu dług może być spłacony w całości lub tylko w części – jeśli nie spłacimy całego zadłużenia, bank zacznie naliczać odsetki. Wysokość limitu zależy od zarobków klienta.

Karta przedpłacona – można z niej korzystać tylko po uprzednim zasileniu. Nie jest ona powiązana z rachunkiem bankowym. Znakomicie sprawdza się przy płatnościach np. przez Internet.

Rodzaje kart płatniczych - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
3.5 na 5
6 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (0 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »

Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

:


Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !