Konta bankowe · Zlecenie stałe - jak działa i ile kosztuje?

Zlecenie stałe - jak działa i ile kosztuje?

Opinie (1)

zlecenie stałe

Są osoby, które bez problemu wykonują co miesiąc kilka, a nawet kilkanaście przelewów – płacą rachunki, raty. Dotrzymują terminów i nigdy nie przegapiają żadnej płatności. Jednak większość z nas ma z tym problem. Wygodnym rozwiązaniem są zlecenia stałe. Dzięki nim można zlecić bankowi regulowanie w naszym imieniu płatności, których wysokość się nie zmienia.

To dobre rozwiązanie w przypadku rachunków abonamentowych, rat pożyczek konsumpcyjnych, czynszu czy też innych zobowiązań, których wysokość jest stała (w przypadku płatności, których wysokość zmienia się z miesiąca na miesiąc znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest polecenie zapłaty).

Zlecenia stałe dają komfort zapomnienia o płatnościach (pamiętać jedynie trzeba, żeby na koncie były pieniądze na pokrycie owych zleceń).

Jak działa zlecenie stałe?

Klient przekazuje do banku informację – może to zrobić w oddziale, przez Internet lub telefon – że chce, by określonego dnia tygodnia bank przelewał określoną sumę pieniędzy na wskazany rachunek. Oczywiście – jeśli np. czynsz pójdzie w górę, można zlecenie zmodyfikować (podając nową kwotę).

Ile kosztuje zlecenie stałe?

Zlecenia stałe są nieco droższe niż polecenia zapłaty, ale też mogą być całkowicie darmowe. Opłata zależy od tego, czy robimy to w oddziale, przez telefon czy przez Internet. Np. w mBanku wszystkie operacje związane ze zleceniami stałymi, wykonane przez Internet kosztują 0 złotych, zaś jeśli skorzystamy z mLinii – zapłacimy od 2 do 4 złotych. Klienci zakładający stałe zlecenie w oddziale Deutsche Banku będą musieli w większości przypadków zapłacić za nie 5 złotych. Ale posiadacze konta internetowego, którzy przyjdą z taką dyspozycją do oddziału zapłacą dwa razy więcej. Natomiast ustanowienie zlecenia stałego przez Internet jest darmowe dla wszystkich rodzajów kont. Warto więc zawsze sprawdzać tabelę opłat i prowizji. Tym bardziej, że płacić czasem musimy nie tylko za ustanowienie zlecenia stałego, ale i każdorazowy przelew. Banki pobierają też opłaty za modyfikację i odwołanie zleceń stałych.

Ustanowienie zleceń stałych nie zwalnia nas z obowiązku sprawdzania – przynajmniej od czasu do czasu – czy są one realizowane. Bo jeśli na rachunek spółdzielni mieszkaniowej z powodu błędu banku nie wpłyną pieniądze, ewentualne koszty dodatkowe będzie musiał pokryć bank. Ale jeśli pieniądze nie wpłyną, bo na naszym koncie w danym dniu zabraknie pieniędzy – to już będzie nasz problem.

Zlecenie stałe - jak działa i ile kosztuje? - Koniecznie oceń bank.

Ocena:
2.5 na 5
6 głosów
1 2 3 4 5

Opinie, oceny, komentarze (1 odpowiedzi) :

Dodaj swój komentarz »
Tatiana Tatiana
09.07.2017. 12:13

pytanie

Jak "wejść" w zlecenia stałe na portalu bankowym PKO?


Dodaj własną opinie, zadaj pytanie

* = wymagane pole

:

:

:

:


6 + 8 =

Copyright © 2005-2018 Bankowe-Konta.info
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie/rozpowszechnianie artykułów zabronione !